Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bourání Libeňáku? Neuvěřitelné barbarství! Číňané by ho už stihli postavit dvakrát, říká architekt

Bourání Libeňáku? Neuvěřitelné barbarství! Číňané by ho už stihli postavit dvakrát, říká architekt

Poddle návrhů architekta Víta Másla se postavily desítky rodinných domů nebo kancelářských budov, nejvíc v pražských Holešovicích, kde léta pracuje i bydlí. I proto Máslo patří mezi nejhlasitější odpůrce plánu náměstka primátorky Petra Dolínka na zbourání Libeňského mostu. Proč je zbrourání Libeňáku špatně? O tom architekt hovořil v rozhovoru pro Reflex.cz.

 
 
 

Prahou aktuálně hýbe spor o zbourání Libeňského mostu. Vy jste radikálně proti. Proč?

Jasně že se nesmí zbourat! A to říkám já, velký příznivec bourání. Především jde o jediný kubistický most na světě a zbourat ho by bylo neuvěřitelné barbarství! Nemůžu si pomoct, ale pro mě je na úrovni Karlova mostu, jenž je taky neustále ve stejně dezolátním stavu, ale určitě se nezbourá. Jde o slušnost, o kulturu. Kubismus je naše zlato. Máme nejvíc kubistických staveb na světě. A o ně musíme pečovat stejně jako o Karlštejn – tedy pokud se chceme považovat za kulturní národ. Navíc Libeňskému mostu letos bude devadesát let! Proč z toho neudělat strategickou zakázku vlády ke stému výročí vzniku Československa? Sice mě štve, že najednou jsem v jednom šiku s aktivisty, ale to, sakra, nedokážeme opravit jeden most, který by Číňané za stejnou dobu stihli postavit dvakrát, a ještě z něj pořídit kopie?! Tahle kauza ukazuje, jak nejsme schopni spravovat své životy, natož naše město. Takže říkám: „Pojďme semknout národ jako při Národním divadle a most zachránit!“

Infografika dne: Libeňský mostInfografika dne: Libeňský mostautor: Info.cz

Proč vás štve, že jste v jednom šiku s aktivisty?

Hlavně ať se staví! Jako mladej jsem taky protestoval. Praha se ale umrtvila. Nic se tady neděje! Chudneme! A ovládají nás levičácké nálady. Aktivisté a populisté generují nové a nové regulace. Problémem Prahy je, že je to řídké město. Proto je strašně drahá na údržbu. Stojí za tím levičáci a jejich letitý boj proti developerům a strach z čehokoli nového – proto se tady nestaví. Oni tím přitom paradoxně ochuzují své voliče, kteří si prostě nemají šanci koupit byt za rozumných, dostupných podmínek. Ty, kteří prostředky mají, to netrápí. Místo toho, abychom všichni šli dopředu a bohatli, vracíme se k představě rovnostářství. Vyvolali jsme si stav regulací, kdy není možné nic. Nemůžete stavět uvnitř brownfieldů, tedy na lokalitách, které v podstatě ekologicky zatěžují město. Praha se zbytečně roztahuje do krajiny.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1