Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Břevnovskou polikliniku čeká kompletní rekonstrukce. Nově zde má vzniknout léčebna dlouhodobě nemocných

Břevnovskou polikliniku čeká kompletní rekonstrukce. Nově zde má vzniknout léčebna dlouhodobě nemocných

Praha 6 zadala zpracování projektové dokumentace na celkovou rekonstrukci břevnovské polikliniky Pod Marjánkou. Opravy by měly začít v polovině příštího roku. Na dnešním jednání zastupitelstva to řekla radní městské části pro zdravotnictví Milena Hanušová (TOP 09). Náklady se odhadují na 40 milionů, přesná částka bude známá po zpracování projektu. V budoucnu by měla v poliklinice vzniknout přístavbou léčebna dlouhodobě nemocných. Postup radnice při přípravě rekonstrukce kritizuje opozice a část lékařů, kteří v poliklinice působí.

Podle Hanušové začnou již v průběhu podzimu práce na rekonstrukci výtahů. Mezitím bude pokračovat příprava projektové dokumentace, což zabere zhruba pět měsíců. Plán radnice v minulosti zkomplikovalo prohlášení budovy kulturní památkou, to však zrušil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Nyní se čeká na finální rozhodnutí ministerské komise.

Radnice v současnosti počítá s tím, že k objektu přistaví nový objekt, kam umístí léčebnu dlouhodobě nemocných. Podle místostarosty Prahy 6 pro ekonomiku Jaromíra Vaculíka (TOP 09) už pražští památkáři se záměrem souhlasili. Proti je naopak část lékařů, kteří v poliklinice ordinují. Těm se nelíbí ani průběh přípravy a částečně i podoba chystané rekonstrukce stávajícího objektu. Radnice podle nich nedostatečně komunikuje a nejedná s lékaři.

Podle lékaře Martina Lukáše, který na jednání zastupitelů vystoupil, radnice například neinformuje nájemce o tom, jak se rekonstrukcí změní rozmístění ordinací a dalších prostor. Plán dislokací podle něj vedení slíbilo zveřejnit už loni a zatím se tak nestalo, není známý ani harmonogram. Lékařům sdruženým ve Spolku Poliklinika Pod Marjánkou se nelíbí například to, že z budovy má zmizet páternoster a že rekonstrukce nepočítá s obnovením veřejné jídelny.

Budovu spravuje společnost SNEO, kterou Praha 6 vlastní. Podle předsedy představenstva firmy a zároveň pražského zastupitele Tomáše Jílka (TOP 09) společnost s lékaři komunikuje pravidelně a dislokační schéma bylo projednáno se všemi lékaři. Při rekonstrukci se podle něj vychází z dříve vydaného stavebního povolení, které počítá s odstraněním páternosteru, Vydání nového by rekonstrukce zbytečně zdrželo. Veřejná jídelna s vývařovnou by podle místostarosty Vaculíka znamenala náklady navíc a zabrání dalšího prostoru, nebrání se však vybudování bufetu.

Městská část vlastní polikliniku od roku 2008. Loni převzala i její správu od soukromé firmy, které vyplatila téměř 40 milionů korun, za což sklidila kritiku od opozičních zastupitelů. Případná dostavba pro umístění LDN bude stát kolem 100 milionů korun, plán zatím nemá potřebná povolení. Nový objekt by měl být napojen na současnou budovu, zvažuje se i varianta novostavby v sousedství polikliniky. Zařízení by mělo fungovat souběžně se stávající LDN v Bubenči.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1