Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý izraelský odstřelovač vystavuje v Praze. Chce ukázat absurditu války

Bývalý izraelský odstřelovač vystavuje v Praze. Chce ukázat absurditu války

Galerie Čermák Eisenkraft otevřela v pražském domě SmetanaQ na Smetanově nábřeží další výstavu. Ta má ambice pomoci Praze stát se jedním z center současného světového umění. Expozice s mnohoznačným názvem „A nelze s tím nic dělat“ (And it can’t be helped) vypráví dva jedinečné příběhy světoznámých umělců Eugena Lemaye a Yigala Ozeriho. Výstava potrvá až do konce února a vstup je na ni zdarma.

Osudy Eugena Lemaye a Yigala Ozeriho úzce spojují osobní životní zkušenosti s celospolečenským univerzálním zlem – válkou. Oba se v díle „A nelze s tím nic dělat“ zabývají společenskou a psychologickou povahou války. Rozdíl mezi umělci spočívá ve způsobu jejího vnímání. Zatímco Lemay nabízí pohled na válku z perspektivy vojáka, Ozeri ze své pozice působí jako přihlížející vyprávění jiného vojáka. Oba pohledy jsou však v hledání odpovědi na otázku ne-opodstatněnosti války stejně oprávněné. Ať již jde

o minimalistické mnohoznačné instalace Lemaye či vskutku neuvěřitelně fotorealistické olejové malby Ozeriho, výstava „A nelze s tím nic dělat“ připomíná naši neustálou humanitární zodpovědnost.

„Doufám, že se mi podaří lidi přimět, aby se zamysleli nad válkou – nad její absurdností a zbytečností. Nemusí být proléváno tolik krve, aby se o těchto otázkách začalo hovořit. Chci se lidí otázat: Proč lidská společnost tyto věci dělá?,“ vyjádřil se k výstavě Eugene Lemay.

Lemay jako syn francouzského Kanaďana a libanonsko-syrské matky vstoupil v roce 1979 do izraelské armády, kde se postupně stal seržantem průzkumné přepadové jednotky operující v první libanonské válce. Během bojů byl konfrontován s vlastní minulostí, což ho osudově ovlivnilo.

Po absolvování vojenské služby odešel Lemay do New Yorku, aby začal nový život. V současnosti působí stále zejména v USA, kde je prezidentem centra umění Mana Contemporary se sídlem v Jersey City, Chicagu a Miami.

Ozeri je známý především svými velkoformátovými fotorealistickými olejomalbami mladých žen v různých přírodních prostředích. Ženy jej uchvacují svou krásou v nejčistší podobě. Svých zachycením prchlivých životních okamžiků Ozeri nutí diváka hledět na alegorické pomezí reality a fantazie.

Stejně jako Lemay i Ozeri sloužil v armádě a v bojích přišel o přátele a rodinu. Izraelský umělec žijící převážně v New Yorku vystavoval po celém světě a je zastoupený ve stálých sbírkách od New Yorku až po Tel Aviv.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link