Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý pražský starosta přihrál asistentovi lukrativní nemovitosti. Teď jezdí v Audi jeho firmy

Bývalý pražský starosta přihrál asistentovi lukrativní nemovitosti. Teď jezdí v Audi jeho firmy

Bývalý starosta Prahy 4 a její současný zastupitel Pavel Caldr má problém, který bude vysvětlovat jen velmi těžko. Podle zjištění serveru INFO.CZ měl totiž umetat cestičku svému blízkému spolupracovníkovi Jiřímu Prokopovi a jeho firmám, které měly zájem o veřejný majetek. Prokopovy firmy totiž během doby, kdy byl Caldr starostou, přišly podivuhodně k lukrativním nemovitostem – například výhodnému nájemnému dvou restaurací a koupi nebytového prostoru. Caldr teď jezdí na jednání zastupitelstva luxusním automobilem, který je registrovaný právě na jednu z Prokopových firem.

Ruka ruku myje, to Caldr podle všeho dobře ví. Jeho podezřelé transakce začaly v létě 2014, kdy se právě založená jeho rodinného přítele společnost Jiřího Prokopa Maxxcatering s.r.o. zúčastnila výběrového řízení na jeden z nebytových prostorů v pražském Podolí. Cena byla velmi příznivá, více než 80 metrů čtverečních za milion a sto tisíc. Firma Maxcatering byla založena jen pár dní před koncem výběrového řízení a měla základní kapitál jen 12 korun, přesto se jí podařilo ihned složit požadovanou kauci v objemu stovek tisíc korun a řízení vyhrát. Jak zdroje serveru INFO.CZ naznačují, osobní vazby v tomto případě měly větší váhu než zájem o správu veřejného majetku.

To byl však neprůhledných čachrů jenom začátek. O necelé tři měsíce později totiž začaly další přesuny majetku. Spřízněná firma Maxxcatering totiž od čtvrté městské části získala výhodnou smlouvu na pronájem restaurace na Podolském nábřeží, krátce nato pak i další nebytový prostor v Nuslích na Praze 4. Letos v létě sice došlo formálně ke změně firmy, která restauraci provozuje, Prokop však u kormidla Pražské kotvy zůstal – prostor si nyní jen místo skrze Maxxcatering pronajímá přes novou firmu Achird.

Prostory restaurace přitom původně spravovala akciová společnost 4-Majetková, která se zabývá správou nemovitostí, se kterými městská část hospodaří a ve které byl Caldr předsedou dozorčí rady. To, že se však tato firma během jeho dozoru změnila na kamarádkšaft, konstatovali i městští zastupitelé. Ti se následně pokusili o Caldrovo odvolání, neúspěšně.

„Divím se panu Caldrovi, který vycházel 4-Majetkové během vykonávání své funkce starosty velmi vstříc, myslel jsem si, že se takto zhostí i jako předseda dozorčí rady. Ale lidé, kteří 4-Majetkovou vytáhli nahoru, byli odejiti a byli nahrazeni lidmi, kteří si to prakticky vzali jako svůj osobní kšeftík,“ komentoval stav společnosti na zasedání zastupitelstva zastupitel Karel Ptáčník. „Společnost 4-Majetková se nachází v organizačním chaosu,“ dodal jen zastupitel Jan Petr, který vypočítával neřízenost zaměstnanců, absenci koordinace, neexistenci pravomocí či odpovědnosti zaměstnanců a nedostatečnou kontrolu.

Pikantní je na této kauze fakt, že Caldr nyní jezdí automobilem Audi, který podle zdrojů INFO.CZ patří firmě Maxxcatering. Luxusní auto se serveru INFO.CZ podařilo tento týden vyfotografovat přímo před radnicí Prahy 4, kam Caldr přijel na jednání zastupitelstva.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744