Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ceny pražských hrobů se možná budou lišit podle lokality hřbitova. Lépe dostupné budou dražší

Ceny pražských hrobů se možná budou lišit podle lokality hřbitova. Lépe dostupné budou dražší

Magistrát spolu se Správou pražských hřbitovů (SPH) plánuje úpravy v ceníku nájmů, které lidé platí za pohřební místo na pohřebištích ve správě Prahy. Uvedl to šéf SPH Karel Kobliha. V současnosti je na všech hřbitovech, které organizace spravuje, cena stejná. Podle vedení města by však měla reflektovat to, kde se hřbitov nachází, jeho vybavenost a dopravní dostupnost.

V současnosti je cena nájmu na všech 29 hřbitovech ve správě SPH stanovena na 120 korun za metr čtvereční a rok. Dále se platí za služby, jako je údržba a úklid. Zde se už poplatky liší podle kategorie hřbitova, které jsou čtyři a odrážejí rozsah zázemí a obsluhy.

„Bylo nám vytýkáno, že máme všude stejné ceny nájmů, ať už se jedná o hřbitov, kde je dobrá infrastruktura a napojení na MHD, nebo hřbitov, který je daleko od autobusu, chybí tam veřejné záchody a podobně," řekl ředitel. Dodal, že s impulsem přišlo vedení města, a SPH proto loni připravila nový ceník, o kterém teď s magistrátem jednají.

Do doby, než bude rozhodnutí definitivní, nechce Kobliha uvádět konkrétní čísla. V principu má však jít o to, aby cena odrážela kvalitu zázemí a další faktory daného pohřebiště. Dá se tak předpokládat, že u hřbitovů vyšší kategorie dojde ke zdražení, zatímco u menších může stát hrob méně. Celkové výnosy SPH by měly zůstat zachovány. Celkové parametry si podle ředitele musí určit magistrát jako zřizovatel organizace.

Kobliha je pověřen řízením SPH od loňského února, kdy vedení Prahy odvolalo dosavadního ředitele organizace Martina Červeného. Důvodem byl výsledek externího auditu od společnosti Ernst & Young, podle kterého se dopustil řady pochybení. Krok radních zpochybnil sám odvolaný ředitel, řada politiků a za setrvání Červeného ve funkci vznikla i petice. Vedení magistrátu si za odvoláním stojí. Město od té doby vypsalo výběrové řízení na nového ředitele, které však v říjnu zrušilo, protože se podle radních nepřihlásili dostatečně kvalitní kandidáti. Nový konkurs se připravuje.

Správa pražských hřbitovů se stará o zhruba 230.000 hrobů na 29 hřbitovech. Kolem 40 procent z nich je opuštěných a nezaplacených.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744