Česko vstoupilo do roku 2019. Silvestrovský večer byl v Praze klidný, výjimkou je vážná nehoda | info.cz

Články odjinud

Česko vstoupilo do roku 2019. Silvestrovský večer byl v Praze klidný, výjimkou je vážná nehoda

Konec starého a začátek nového roku oslavilo v centru Prahy několik tisíc lidí, především cizinců. Václavské náměstí patřilo tradičně pyrotechnice, podle vyjádření hasičů a záchranářů ale nebyly letošní oslavy bouřlivější než v minulých letech. Oslavy poznamenala nehoda na Bělehradské ulici, kde opilá řidička srazila dvě chodkyně a z místa ujela. Policie ji později zadržela, obě chodkyně jsou v nemocnici.

Úplně normální běžný Silvestr," řekl ČTK hasič v dolní části Václavského náměstí. "Bylo to jako každý rok, situace se už bude uklidňovat," doplnil záchranář na Staroměstském náměstí před 1:00.

Spodní část Václavského patřila večer i v prvních hodinách nového roku pyrotechnice, hlavně rachejtlím a dělbuchům. Okolo 1:30 ale bylo dunění už spíše jen ojedinělé. Převážnou část slavících tvořili cizinci, většinou mladší lidé. V ulicích byla slyšet zejména ruština, angličtina, němčina, italština a španělština. Na Staroměstské náměstí přilákal publikum doprovodný program, ve kterém se až do půlnoci střídal DJ Mikael van Dikeen a skupina So Fine.

Uprostřed Václavského náměstí stál jako tradičně zdravotnický kamion Golem, kde lze ošetřit až 12 lidí najednou. Během noci zdravotníci vyjížděli ke 166 případům, z toho deset bylo spojeno se zábavní pyrotechnikou a 13 s oslavami nového roku. Před půlnocí například převáželi do nemocnice člověka, kterému dělobuch poranil zápěstí.

Silvestrovské oslavy zaměstnaly také pražské hasiče, kteří vyjížděli ke třicítce požárů, z toho 16 způsobila pyrotechnika. Na průběh oslav dohlížely v centru města stovky policistů a strážníků. Dvě hodiny před půlnocí zadržela hlídka v centru Prahy skupinu cizinců, kteří chtěli na Václavském náměstí odpalovat pyrotechniku čtvrté třídy. Tu mohou ale odpalovat pouze odborníci s oprávněním Českého báňského úřadu. Při odbíjení půlnoci se pak policisté na Václavském náměstí snažili o maximální zachování provozu městské dopravy.

Vážná nehoda v Bělehradské

Na Bělehradské ulici v Praze srazilo auto před Silvestrovskou půlnocí dvě chodkyně. Řidička z místa ujela, policie ji později zadržela v Korunní ulici, kde havarovala. Dechová zkouška na alkohol u ní byla pozitivní, uvedla policie na twitteru. Záchranná služba obě zraněné chodkyně převezla do vinohradské nemocnice. Jedna z nich utrpěla vážný úraz hlavy a je v umělém spánku. ČTK to sdělila mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Vážné poranění hlavy utrpěla šestatřicetiletá chodkyně. Druhá chodkyně (51 let) má poraněnou hlavu a končetiny, zdravotníci ji do nemocnice převezli při vědomí.

Podle prvotních informací pražské policie vozidlo řídila žena, která po střetu s chodci pokračovala v jízdě do ulice Korunní, kde havarovala. "Orientační dechová zkouška u řidičky byla pozitivní," dodala policie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud