Den otevřených dveří v bývalé židovské škole připomene historii budovy, Annu Frankovou a holocaust | info.cz

Články odjinud

Den otevřených dveří v bývalé židovské škole připomene historii budovy, Annu Frankovou a holocaust

Letošní Den otevřené Jáchymky, který se dnes koná v bývalé židovské škole v Jáchymově ulici v Praze, připomene nejen historii této školy, ale také příběh Anny Frankové a místa nacistické nucené práce v Česku. Zájemci rovněž mohou nahlédnout do knihoven Institutu Terezínské iniciativy a Židovské obce, které v budově nyní sídlí, a mohou si vyslechnout přednášky o nuceném přesídlení Židů v protektorátu Čechy a Morava a o pronásledování Židů, Romů a Sintů.

Den otevřené Jáchymky, který se koná popáté, pořádá Institut Terezínské iniciativy. Jeho cílem je připomínat historii bývalé školní budovy a rozvíjet v ní aktivity, které propojují důležité momenty historie s aktuálními tématy, a hledat a dokumentovat dosud neznámé osudy lidí.

Během dnešního odpoledne si tak lidé mohou prohlédnout výstavy Jáchymka, Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v České republice a Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové. Podle organizátorů mohou navštívit i dvě navzájem propojené knihovny, a to Knihovnu Institutu Terezínské iniciativy, kde lze najít na 6500 svazků odborné literatury v několika jazycích, a Knihovnu Židovské obce, ve které jsou publikace židovských autorů. "Jejich spojením vznikl společný katalog Jáchymka, který v rámci Dne otevřené Jáchymky představíme," uvedli organizátoři.

Součástí akce bude odpoledne křest knihy Michaela Gruenbauma, Todda Hasak-Lowyho Někde ještě svítí slunce s podtitulem Dětství ve stínu holokaustu.

Škola se zapsala do dějin jako jediná škola, do které mohli v letech 1940 až 1942 chodit židovští žáci a mohli v ní učit židovští pedagogové. V období komunistického režimu sloužila budova jako hlavní pracoviště a depozitář Židovského muzea v Praze. Od roku 2001 v ní sídlí Terezínská iniciativa a další organizace, které se věnují výzkumu a připomínání holokaustu a dějin židovské kultury. V budově je pro zájemce k dispozici i knihovna odborné literatury, která se zmínění problematice věnuje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud