Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Developeři s Prahou plánují dohodu. Hlavní město by mohlo získat stovky milionů

Developeři s Prahou plánují dohodu. Hlavní město by mohlo získat stovky milionů

Praha a její jednotlivé městské části by od developerů mohly získat stovky milionů korun ročně. Stalo by se tak v případě vytvoření transparentního fondu veřejných investic, do kterého by developeři přispívali podle zastavěné podlažní plochy v jednotlivých projektech. Za to by developeři chtěli dodržování platných lhůt, a tím pádem zrychlení schvalovacího procesu pro výstavbu. Na setkání s novináři to dnes řekl majitel developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.

„Nabízíme městu a městským částem desítky milionů korun na potřebné investice a chceme za to jen, aby úřady dodržovaly stanovené lhůty, a tím zrychlily povolování projektů. Nic víc,“ uvedl Kunovský. Podle údajů Českého statistického úřadu do konce dubna získalo v Praze stavební povolení 262 bytů v bytových domech, což bylo nejméně od roku 2006, od kdy ČSÚ tento údaj sleduje.

Vytvoření fondu podle Kunovského musí jít ruku v ruce s tím, že město i městské části skončí s praxí, kdy pod různými záminkami blokují rozvoj svého území. A naopak začnou spolupracovat s investorem například umožněním napojení na technickou infrastrukturu přes pozemky v jejich vlastnictví. „Toto řešení by samozřejmě neomezovalo právo městských částí uplatnit vůči projektu své případné námitky. Město by současně mělo lépe dohlížet na dodržování stávajícím právním řádem daných lhůt tam, kde má příslušné úřady nebo organizace přímo v gesci. Tím by nejlépe přispělo ke zrychlení dnes neskutečně dlouhého povolovacího procesu, který se u běžného bytového domu prodloužil na v průměru více než deset let,“ dodal Kunovský.

Developeři loni v Praze prodali zhruba 5500 nových bytů. Počet bytů, které se ve stejném období začali stavět, nebyl ani poloviční. Nedostatečná nabídka je jednou z příčin výrazného růstu cen nových bytů. Za poslední dva roky v Praze zdražily o 42 procent.

Podle Kunovského by v případě bytové výstavby mohl příspěvek do fondu činit zhruba 500 korun za metr čtvereční hrubé podlažní plochy. „V takovém případě by tento fond přinesl každý rok pro Prahu pouze z rezidenční výstavby více než čtvrt miliardy korun. Jenom naše společnost by tam každoročně přispěla částkou kolem 50 milionů korun. Spolu s dalšími investory do komerční nebo kancelářské výstavby by mohlo jít o mnohasetmilionové částky,“ doplnil Kunovský.

Peníze do fondu by se podle něj mohly rozdělit na dvě poloviny. Jedna by příslušela městské části, kde se projekt staví, a druhá magistrátu. Peníze by bylo možné využít na investice do technické a dopravní infrastruktury mimo pozemek, na kterém je projekt postaven. „Například na zvýšení kapacity křižovatek a silnic, veřejnou zeleň a hodnotný veřejný prostor. Případně na řešení školství a další občanské vybavenosti,“ dodal.

Formou příspěvků do fondu by byl podle něj zajištěn spravedlivý princip stejných podmínek pro všechny investory. Nyní takový systém neexistuje, nahrazují ho dohody developerů s městskými částmi. „Z transparentního systému by ale těžili všichni. Bylo by totiž jasné, jaké prostředky mohou městské části od jednotlivých projektů očekávat,“ řekl Kunovský.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232