Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Divadlo Minor bude hostit loutkářský festival. Dětem se bude hrát celý víkend

Divadlo Minor bude hostit loutkářský festival. Dětem se bude hrát celý víkend

Na tři dny se pražské Divadlo Minor stává pomyslným loutkářským hnízdem, do kterého se slétnou loutkáři z celé České republiky se svými nejinspirativnějšími inscenacemi, aby potěšili dětské i dospělé diváky. Dnes v podvečer tam začne 27. ročník přehlídky Přelet nad loutkářským hnízdem - vyvrcholí v neděli udělením ceny Erik nejlepší loutkové inscenaci uplynulé divadelní sezony.

Podle Kláry Konopáskové z časopisu Loutkář budou v Minoru uvedeny inscenace vzniklé v Praze, Brně, Liberci, Plzni, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou či v Malovicích. „Jde o přehlídku tvorby statutárních, studentských, nezávislých i amatérských loutkářů," řekla ČTK.

Ti nejmenší mohou přijít na pohádku Sůl nad zlato, kterou uvede soubor Buchty a loutky, nebo na tradiční japonský příběh, doprovázený živou hudbou, z dílny Studia DAMÚZA. O něco málo starším dětem je určena například inscenace studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, kteří netradičními loutkami odehrají pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký, nebo hudebně-loutková výprava za rumunskými příběhy divadla Continuo nazvaná Murgila a Zorila. Starším a dospělým divákům je určena krvavá komiksová jízda GOON: Krvavá pomsta! od souboru IDDQD.

V programu je i několik takzvaných rodinných představení. Jde například o inscenaci nazvanou K šípku s Růženkou Naivního divadla Liberec nebo pohádkovou motorkářskou road movie divadla Alfa z Plzně Tři siláci na silnici.

„Tři z uváděných patnácti inscenací vznikly na půdě Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU," uvedl ředitel přehlídky Michal Drtina, který upozornil na doprovodné výtvarné dílny. Letos je povedou loutkářka Hanka Voříšková a divadelní lektorka Barbora Krejčířová.

Oborovou putovní cenu Erik uděluje každoročně České středisko mezinárodní loutkářské organizace UNIMA na základě výsledků ankety odborné veřejnosti. Vloni ji získalo Naivní divadlo Liberec za inscenaci Čechy leží u moře v režii Michaely Homolové, která byla společně s Vítem Peřinou autorkou scénáře.

První ročník Přeletu nad loutkářským hnízdem se konal v roce 1991, od té doby pokračuje bez přerušení. Každoročně přináší inscenace patřící k tomu nejzajímavějšímu, co se v předchozí sezoně v tuzemském loutkovém divadle událo. Vůbec prvním držitelem Erika byl Josef Krofta. Od roku 1997 už není udělována jednotlivým osobnostem, ale nejlepší inscenaci sezony.

Přehlídku organizuje Spolek pro vydávání časopisu Loutkář spolu s Českým střediskem UNIMA za finančního přispění pražského magistrátu a ministerstva kultury.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744