Dolínek se pohybuje ode zdi ke zdi. Začíná být nebezpečný, říká o uzavření mostu Stropnický | info.cz

Články odjinud

Dolínek se pohybuje ode zdi ke zdi. Začíná být nebezpečný, říká o uzavření mostu Stropnický

Libeňský most, který je důležitou spojnicí mezi Holešovicemi a Libní, se v noci nejméně na tři týdny uzavře. Informaci dnes nečekaně oznámil náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek za stranu ČSSD. Náhlé rozhodnutí rozčílilo zastupitele a bývalého šéfa Strany zelených Matěje Stropnického. „Jak to, že zavírá mosty, aniž by měl alternativní trasy? Ten člověk začíná být nebezpečný. Takhle se to nedá dělat, že se jeden den člověk rozhodne, nemá to schválené a nikdo o tom ani nejedená,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ se vzkazem, ať Dolínek přestane zmatkovat. 

Věděl jste o tom, že se most bude uzavírat?

Já se to dozvěděl dnes odpoledne.

Kdo vydal příkaz k tomu, aby byl ten most uzavřen?

To zatím nevím. Ale předpokládám, že to vydal odbor dopravy, protože nám tohle ani nepřísluší. Takové rozhodnutí nemůže vydávat ani Technická správa komunikací. To je jen správce majetku, který patří hlavnímu městu a není organizátorem dopravy – tím je odbor dopravy.

Uzavření Libeňského mostu oznámil náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek. Nepovažujete to za nějakou jeho sólo akci?

Pan Dolínek se teď pohybuje ode zdi ke zdi. Na jedné straně mu evidentně teče do bot, protože zcela bezprecedentně zanedbal průběžnou údržbu a opravy mostu, respektive přípravy oprav významných vltavských mostů. A za nějaký rok a půl, kdy je konkrétně v případě Libeňského mostu zastupitelstvem odsouhlaseno, že nebude bourán, ale má dojít k jeho rekonstrukci, nepřipravil vůbec nic.  

My jsme na výboru pro dopravu – bylo to tuším někdy v listopadu nebo prosinci – přijali usnesení, že trváme na té rekonstrukci namísto bourání a že žádáme pana náměstka, aby ihned počátkem roku předložil do rady zadání toho úkolu připravit tu rekonstrukci. On to na místě přislíbil, ale nestalo se tak. Tento a minulý týden už byly dvě rady a pořád to není, takže se mi zdá, že se pan Dolínek teď snaží vyvolat dojem, že je to s Libeňským mostem horší, než to bylo před dvěma měsíci, půl rokem nebo před rokem, aby se město znovu vrátilo k tomu zbourání. Ale to není řešení. On se v případě Libeňského mostu snaží vyvolat dojem, že je to ve víc havarijním stavu, než to ve skutečnosti je, aby se dosáhlo té megalomanštější představy. A to je z mého pohledu účelový krok.

Já jsem dnes udělal jiný krok. Napsal jsem dopis na Technickou správu komunikací, ve kterém ji žádám, aby výboru poskytla detailní rozpis mostů rozdělených do sedmi kategorií v závislosti na závažnosti jejich stavu. Na lednovém výboru jsme projednávali tři nejhorší kategorie a Libeňský most je v té druhé nejhorší. A teď jde o to, aby se zjistilo, co se s tím mostem má dál dělat, ale to nám má říct TSK. Takže já jsem ji dnes tím dopisem požádal, aby nám u druhé nejhorší kategorie popsali, jaké dopravně bezpečnostní opatření – případně i omezení provozu – doporučují. Na to je potřeba vyčkat, ale to podle mě pan náměstek nemá v ruce.

Proč zavírá Libeňský most, když v té samé kategorii je 23 mostů? To nemá logiku. To je voluntaristická politika, kdy se pan Dolínek vyspí jeden den takhle a mostům se vůbec nevěnuje a druhý den se vyspí a najednou se začne dramaticky až hystericky zavírat most bez dalších kroků. To nemá opodstatnění. Takhle se postupovat nedá. Tak má uzavřít dalších 22 mostů, které jsou v té samé kategorii anebo – a to především – má začít sakra už připravovat ty rekonstrukce.

Co tedy bude teď, když je most zavřený?

Pokud pan Dolínek uzavřel most, tak zastupitelstvo na prosincovém jednání uložilo, že při jakékoliv uzavírce musí být okamžitě a souběžně zajištěna náhradní trasa pro všechny dopravní cesty, které Libeňský most umožňoval – to znamená chodci, cyklisti, auta tramvaje. A zajímalo by mě, jestli pan Dolínek má tyto dopravní cesty zajištěné, protože v případě bourání mostu a stavby nového měl vedle stát most provizorní, a to po celou dobu rekonstrukce. Kde ho Dolínek má? Jak to, že zavírá mosty, aniž by měl alternativní trasy? Ten člověk začíná být nebezpečný. Takhle se to nedá dělat, že se jeden den člověk rozhodne, nemá to schválené a nikdo o tom ani nejedená.

V úterý jsme měli dopravní výbor, tam pan Dolínek nebyl a následující úterý bude další mimořádný výbor ještě před zastupitelstvem, kde se tím budeme zabývat. A doufám, že tam pan náměstek přijde a vysvětlí nám to tam. V případě Libeňského mostu ale především očekávám, že bez jakéhokoliv odkladu příští týden předloží do rady zadání přípravy projektu té rekonstrukce – tímto způsobem a ne uzavírkou. Tím může urychlit přípravu té rekonstrukce. Má to plně v rukou, tak ať koná a nezmatkuje. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud