Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drsné video: Zuřiví taxikáři na letišti napadají a mlátí řidiče Uberu. Na jednoho jdou vždy ve skupince

Drsné video: Zuřiví taxikáři na letišti napadají a mlátí řidiče Uberu. Na jednoho jdou vždy ve skupince

Válka mezi taxikáři a řidiči Uberu vrcholí! Na pražském letišti se ve čtvrtek situace vyhrotila tak, že naštvaní taxikáři jednoho řidiče dokonce napadli a rozbili mu pěstí přední sklo. Celou situaci řeší policie, taxikáři ale šikanou vyhrožují dál.

„Dobrý den, pane, jste Uber? Dáme podnět magistrátu, jen abyste to věděl,“ začínají taxikáři na letišti s konfrontací řidiče společnosti Uber, který právě vyzvedává zákazníka. Nejprve mluví mírně, situace se ale rychle vyhrocuje. Jeden z taxikářů lepí řidiči na sklo předem připravenou nálepku – „Nelegální taxi“, stojí na ní.

Řidič se samozřejmě brání, z úst zjevně rozčilených taxikářů pak padají ostrá slova. „Nebo co, ty m.dko?“ Pak už to jde ráz na ráz – řidič sedá za volant a odjíždí, taxikáři v ráži ho ale nehodlají pustit jen tak. Jeden bouchne rukou do kapoty, druhý kopne do zadního kola a třetí dá pěstí do čelního skla takovou silou, až ho rozbije. Celou situaci pak musí řešit muži zákona.

„Vyjížděli jsme k incidentu na letišti mezi taxikáři a řidičem společnosti Uber,“ potvrdila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. „Došlo k napadení. Oba muže jsme předvedli k podání vysvětlení, útočícího muže podezříváme z poškození cizí věci,“ dodala.

Pokračování článku a další videa na Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1