Hasiči nacvičovali zásah v Obecním domě. Akce se zúčastnilo zhruba 25 hasičů z centrální stanice | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hasiči nacvičovali zásah v Obecním domě. Akce se zúčastnilo zhruba 25 hasičů z centrální stanice

Hasiči nacvičovali zásah v Obecním domě. Akce se zúčastnilo zhruba 25 hasičů z centrální stanice

V pražském Obecním domě dnes dopoledne hasiči trénovali požární zásah. Zhruba 25 mužů s využitím žebříku nacvičovalo postup pro případ požáru strojovny vzduchotechniky na střeše secesní památky. Loni už hasiči uspořádali podobné cvičení ve věži Novoměstské radnice.

Zatímco hasiči likvidovali imaginární požár a následně kontrolovali budovu, zaměstnanci podniků v Obecním domě nacvičovali evakuaci. „Obecní dům má svoje postupy, které mají nařízené v evakuačním plánu,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

„U historických budov je požárně bezpečnostní řešení specifické,“ dodal mluvčí. Nejde v nich například dělat větší stavební zásahy pro zvýšení požární bezpečnosti, ale budova přesto musí splňovat požární normy. Pro hasiče je velmi důležité prostor dobře znát, což je jeden z hlavních účelů podobných taktických cvičení.

Dnešní akce se zúčastnilo zhruba 25 hasičů z centrální stanice, která by u reálného požáru byla jako první. „Při normálním zásahu by sem přijelo více jednotek,“ poznamenal Kavka. Pokud by skutečně hořelo, zásahu by se podle něj účastnila zhruba stovka hasičů.

Akci hasiči zorganizovali ve spolupráci s vedením Obecního domu. Podobné cvičení se loni v říjnu konalo ve věži Novoměstské radnice, v minulosti pak hasiči trénovali evakuaci a zásah v budově Poslanecké sněmovny. Celkově se nicméně jedná v případě památek spíše o výjimečné akce u objektů, kde se může shromáždit velké množství lidí. U Obecního domu je to v případě plného obsazení až 2500 osob.

Secesní Obecní dům byl postaven v letech 1905-1911 na místě bývalého Králova dvora. Vedle Alfonse Muchy se na jeho výzdobě podíleli například Mikoláš Aleš, Max Švabinský, František Ženíšek a Ladislav Šaloun. V 90. letech minulého století byl kompletně zrekonstruován, oprava tehdy stála asi 1,8 miliardy korun. Obecní dům provozuje stejnojmenná společnost v majetku hlavního města, která o památkově chráněnou budovu pečuje a zajišťuje pronájem prostor a pořádání kulturních akcí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.