Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hradba mlčení. O podivnostech okolo "malých domů" bývalého starosty Prahy 4 nechce nikdo mluvit

Hradba mlčení. O podivnostech okolo "malých domů" bývalého starosty Prahy 4 nechce nikdo mluvit

Radnice na Praze 4 oněměla. Podivné praktiky tamního bývalého starosty a současného zastupitele Pavla Caldra totiž nechce nikdo oficiálně komentovat. Zpravodajský server INFO.CZ zjišťoval, zda v období, kdy byl tento politik v křesle starosty, docházelo v této městské části k podivnému kšeftování s městskými nemovitostmi tak, jak tvrdí náš zdroj. Jenže všichni oslovení aktéři jakoby najednou ztratili řeč. "No comment," zní unisono. Jen jeden z oslovených zastupitelů naznačil více: Upřímně řečeno, jsem rád, že moje cesty se s panem Caldrem výrazně nekřížily,“ říká pro INFO.CZ pod podmínkou anonymity. 

Nejmenovaný zdroj serveru INFO.CZ z okolí radnice čtvrtého pražského obvodu naznačuje, že bývalý starosta Caldr podle všeho předvedl ukázkové zneužití pravomoci. „Za Caldrova působení, v roce 2014, totiž překvapivě vyhrála firma jeho poradce a rodinného přítele Jiřího Prokopa Maxxcatering výběrová řízení na prodej či pronájem některých městských nemovitostí. Na oplátku se má Caldr mimo jiné vozit luxusním vozem Audi, který je registrován právě na firmu jeho rodinného přítele," říká zdroj.

Některé ze zmíněných nemovitostí pak letos přešly pod správu společnosti Achird, ve které byla, kromě samotného Prokopa, několik měsíců společníkem i společnost SAMAK Services Caldrova kamaráda Marka Švehlíka. Ten pak měl poskytovat bývalému starostovi právní poradenství na radnici a v těchto službách pokračuje i nyní, kdy pro Caldra pracuje ve společnosti 4-Majetková, říká zdroj INFO.CZ.

Tato společnost spravující nemovitosti čtvrté městské části, ve které je nyní Caldr předsedou dozorčí rady, se přitom nyní potácí v chaosu. „Společnost 4-Majetková se nachází v organizačním chaosu. Většina zaměstnanců své činnosti vykonává, nejsou však ve své činnosti řízení, ani kontrolování. Systém řízení je složitý, zatížený nesystémovými opatřeními, zásahy, výjimkami a aktualizacemi, a je nejen nejednoznačný, ale především není prosazováno a kontrolováno jeho dodržování. Tedy je nejrůznějšími způsoby, ať záměrně, nebo nevědomě porušován,“ popisoval například v dubnu situaci ve společnosti zastupitel Jan Petr. 

Většina aktérů však o podivných praktikách z doby, kdy byl Caldr šéfem čtvrté městské části, nechce hovořit. „No comment,“ reaguje na dotazy INFO.CZ právník Marek Švehlík. „Budu o tom hovořit jen ve chvíli, kdy si seženete soudní příkaz,“ dodává pro INFO.CZ Švehlík.

Prostor k vyjádření ohledně toho, zda přihrávání městských kontraktů svým přátelům není znepokojující, nevyužilo ani současné vedení radnice. "Bez komentáře," zní od současného vedení pražské čtvrté městské části, od starosty Petra Štěpánka. Sám Caldr pak telefon nezvedá a na zaslané emaily nereaguje.

Hovořit většinou nechtějí ani zastupitelé čtvrté městské části, které server INFO.CZ oslovil. „Upřímně řečeno, jsem rád, že moje cesty se s panem Caldrem výrazně nekřížily,“ říká však zastupitel, který si nepřál být jmenován.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744