Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrdinu válečného odboje komunistický režim perzekvoval. Teď se jako jeden z mála letců dočkal pomníku

Hrdinu válečného odboje komunistický režim perzekvoval. Teď se jako jeden z mála letců dočkal pomníku

Generálporučík František Fajtl bojoval během 2. světové války v řadách Royal Air Force proti nacistickému Německu. Slavnostní odhalení pomníku věnovanému tomuto legendárnímu stíhacímu pilotovi, účastníkovi slavných bitev o Británii i o Francii a nositeli nejvyššího státního vyznamenání proběhlo za účasti jeho manželky Hany Fajtlové a dalších členů rodiny, zástupců městské části Praha 6, armády a široké veřejnosti.

„Pokud se na nás teď z nebe dívá, a já věřím, že ano, tento pohled mu jistě připomíná stín, který jeho stíhačka vrhala na zem při úspěšných stíhacích misích v barvách RAF, které významně přispěly k osvobození Evropy,“ prohlásil k odhalení pomníku starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Po válce vystudoval Fajtl Vysokou školu válečnou a stal se předsedou Svazu letců. Zvrat však přišel, podobně jako u mnohých dalších válečných veteránů, o pouhé tři roky později, s komunistickým převratem. V roce 1948 byl Fajtl jakožto „politicky nespolehlivý“ propuštěn z armády, zatčen, a rok a půl vězněn v mírovském táboře nucených prací. Po propuštění pracoval jako účetní stavebního podniku v Lounech. V roce 1964 byl částečně rehabilitován, plné rehabilitace se ale dočkal až po pádu komunismu, kdy byl povýšen na generála.

Část svého života prožil letecký hrdina v pražských Vokovicích. Radnice Prahy 6 zde loni vyhlásila veřejnou soutěž, jejímž výsledkem mělo být umělecké dílo, které by připomínalo jeho památku. Vítězným návrhem se stala podoba pomníku autorů Aleše Vyjídáka a Zdeňka Ruffera silueta letadla Spitfire o celkovém rozpětí patnáct a délce dvanáct metrů. Ta je od okolního trávníku oddělená nerezovým páskem, přičemž konec křídla z nerezu s gravírovaným textem zasahuje i na chodník s Fajtlovým jménem.

František Fajtl obdržel v roce 2004 Řád Bílého lva 3. třídy. V roce 2002 byl prohlášen Čestným občanem Prahy 6.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link