Hromadné protestní jízdy nebo snaha o blokování dopravy. Taxikáři budou opět protestovat proti Uberu | info.cz

Články odjinud

Hromadné protestní jízdy nebo snaha o blokování dopravy. Taxikáři budou opět protestovat proti Uberu

Akce začne ve čtvrtek na Strahově v 10:00. Na protest se připravují policisté, strážníci i dopravní podnik (DPP), situaci budou sledovat a operativně řešit. Členy koordinačního týmu policie budou i zástupci města včetně primátorky Adriany Krnáčové (ANO).

Taxikáři tento týden pouze deklarovali, že protest nemíří proti magistrátu, ale vládě a ministerstvům. Po nich chtějí, aby zakázaly fungování zmíněných služeb. 

Ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO) dnes novinářům řekl, že situaci taxislužby ministerstvo řeší. „My chystáme legislativní opatření typu, že platformy budou možné, ale že zprostředkovatelé budou zodpovědní za to, jací řidiči jim zprostředkovávají tu práci,“ řekl Ťok. První legislativní kroky by se měly uskutečnit letos na jaře.

„Policie již několik dní vede intenzivní jednání se všemi zainteresovanými stranami a připravuje se na všechny možné varianty a scénáře, které mohou nastat. V tuto chvíli nechceme spekulovat o případných postupech, které budou zvoleny, ale vše bude směřovat k tomu, aby se protesty dotkly dopravy v metropoli co nejméně,“ uvedl mluvčí policie Jan Daněk.

Práci policie ztěžuje fakt, že taxikáři ohlásili pouze místo srazu, ale už neřekli, jak bude protest pokračovat. „Nicméně na základě informací z otevřených zdrojů se nedá vyloučit opětovně forma nějaké hromadné protestní jízdy nebo snaha o blokování dopravy v metropoli,“ uvedl Daněk.

Do protestu se přímo nezapojí taxikáři v Ostravě, Brně nebo Olomouci, ale na svá auta si vylepí červené čtverečky na znamení, že podporují pražské kolegy. Někteří z taxikářů se chystají přijet do Prahy. „V Ostravě se přímo protest nechystá, ale podpora samozřejmě je ze všech stran. Jako účast s pražskými kolegy máme taky polepená auta,“ řekl Jakub Novák, člen sdružení, které provozuje taxislužbu OV Taxi Ostrava.

Protestujícím taxikářům vadí zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

Počátkem loňského října taxikáři blokovali pomalou jízdou provoz v okolí ruzyňského letiště a svou nespokojenost dávali najevo i před budovou pražského magistrátu. Protestovali i v Brně. Další protest plánovaný v hlavním městě na polovinu listopadu zrušili den předem. Podle sdružení tvoří protestující skupinu asi 6000 řidičů taxi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud