Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Institut robotiky na ČVUT otevřel nové centrum. Bude zkoumat, jak udělat města chytřejší

Institut robotiky na ČVUT otevřel nové centrum. Bude zkoumat, jak udělat města chytřejší

Centrum města budoucnosti dnes otevřel Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) na Českém vysokém učení technickém. Bude propojovat akademickou sféru a průmyslové firmy při hledání nových řešení, jak udělat města chytřejší, bezpečnější a příjemnější pro život. Uvedli to dnes zástupci CIIRC.

„Jsme známi především tím, že působíme v oblasti Průmyslu 4.0. Ale ten samozřejmě nemůže být izolován. Ve městech žijí lidé, kteří ho realizují,“ řekl při otevření centra ředitel CIICR Vladimír Mařík. Uvedl, že před několika měsíci vzniklo nejdříve obdobné centrum pro průmysl, které s nově otevřeným centrem sousedí. „Myslím, že nám do trojlístku chybí ještě tedstbed pro energetiku, ale i to přijde. Možná příští rok, možná přespříští,“ naznačil Mařík další plány.

Vedoucím nově otevřeného centra se stal architekt Michal Postránecký, který ho podle Maříka budoval „s americkým entusiasmem“. Postránecký uvedl, že hlavním posláním centra je propojovat akademickou a komerční sféru. Nyní má nově vzniklé pracoviště tři hlavní komerční partnery. Jsou to firmy Siemens, Cisco a Vodafone. Akademická spolupráce má jít napříč fakultami ČVUT a také napříč univerzitami. Technologie ve městech budoucnosti zahrnují například efektivní řízení dopravy nebo hlídání kvality ovzduší.

Centrum hodlá také vzdělat mladé odborníky na oblast moderních technologií a chytrých měst. „Je to děláno i pro studenty, kteří tu ještě nejsou, pro budoucí studenty ze středních škol,“ řekl Postránecký. Spolupráci centrum zahájilo se střední průmyslovou školou na Smíchově.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1