Institut robotiky na ČVUT otevřel nové centrum. Bude zkoumat, jak udělat města chytřejší | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Institut robotiky na ČVUT otevřel nové centrum. Bude zkoumat, jak udělat města chytřejší

Institut robotiky na ČVUT otevřel nové centrum. Bude zkoumat, jak udělat města chytřejší

Centrum města budoucnosti dnes otevřel Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) na Českém vysokém učení technickém. Bude propojovat akademickou sféru a průmyslové firmy při hledání nových řešení, jak udělat města chytřejší, bezpečnější a příjemnější pro život. Uvedli to dnes zástupci CIIRC.

„Jsme známi především tím, že působíme v oblasti Průmyslu 4.0. Ale ten samozřejmě nemůže být izolován. Ve městech žijí lidé, kteří ho realizují,“ řekl při otevření centra ředitel CIICR Vladimír Mařík. Uvedl, že před několika měsíci vzniklo nejdříve obdobné centrum pro průmysl, které s nově otevřeným centrem sousedí. „Myslím, že nám do trojlístku chybí ještě tedstbed pro energetiku, ale i to přijde. Možná příští rok, možná přespříští,“ naznačil Mařík další plány.

Vedoucím nově otevřeného centra se stal architekt Michal Postránecký, který ho podle Maříka budoval „s americkým entusiasmem“. Postránecký uvedl, že hlavním posláním centra je propojovat akademickou a komerční sféru. Nyní má nově vzniklé pracoviště tři hlavní komerční partnery. Jsou to firmy Siemens, Cisco a Vodafone. Akademická spolupráce má jít napříč fakultami ČVUT a také napříč univerzitami. Technologie ve městech budoucnosti zahrnují například efektivní řízení dopravy nebo hlídání kvality ovzduší.

Centrum hodlá také vzdělat mladé odborníky na oblast moderních technologií a chytrých měst. „Je to děláno i pro studenty, kteří tu ještě nejsou, pro budoucí studenty ze středních škol,“ řekl Postránecký. Spolupráci centrum zahájilo se střední průmyslovou školou na Smíchově.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.