Jak vidí směřování Prahy středoškoláci? Město je chce aktivně zapojit do spolurozhodování | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak vidí směřování Prahy středoškoláci? Město je chce aktivně zapojit do spolurozhodování

Jak vidí směřování Prahy středoškoláci? Město je chce aktivně zapojit do spolurozhodování

Středoškoláci se budou moci podílet na směřování hlavního města. Do rozhodování se mohou zapojit přes Středoškolský sněm hlavního města Prahy, který připravila Česká středoškolská unie ve spolupráci s pražským magistrátem. Informovala o tom radní pro školství Irena Ropková (ČSSD). Ustavující jednání, kterého se zúčastní zhruba 60 zástupců středních škol a odborných učilišť, bude ve čtvrtek 16. listopadu, v předvečer Mezinárodního dne studentstva a Dne boje za svobodu a demokracii.

Sněm má reprezentovat zájmy mladých lidí a promítnout je do reálného života metropole. Každého zasedání se má účastnit zástupce vedení Prahy, s nímž budou studenti debatovat o dlouhodobých záměrech v různých oblastech správy města. Ropková by chtěla, aby sněm plnil funkci poradního orgánu městské rady. Na ustavujícím jednání studenti rozhodnou, jakým způsobem bude sněm jednat a kterým tématům se bude přednostně věnovat.

"Datum (ustavujícího jednání) bylo zvoleno záměrně a s cílem podtrhnout důležitost zapojení žáků a studentů do veřejného života. Vždyť právě studenti byli hybnou silou protestů proti německým okupantům v říjnu a listopadu roku 1939 a demonstrací proti komunistické totalitě o půlstoletí později, tedy okamžiků, kdy stáli v čele úsilí české veřejnosti o svobodu a demokracii," uvedla Ropková.

Každý delegát by měl být vyslán studentskou samosprávou domovské školy. „Projektem chceme aktivizovat studentské rady, podporovat je v jejich činnosti a rovněž přesvědčit širokou veřejnost i ředitele jednotlivých škol, že participace studentů má hlubší smysl a jejich role je pro demokracii naprosto zásadní," uvedla předsedkyně České středoškolské unie Lenka Štěpánová.

Magistrát hlavního města projektu poskytuje zasedací prostory i finanční podporu. Letos v červnu pražští radní schválili poskytnutí 190.000 korun. Zasedání sněmu se budou konat v budově Nové radnice.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.