Články odjinud

Jak vidí směřování Prahy středoškoláci? Město je chce aktivně zapojit do spolurozhodování

Jak vidí směřování Prahy středoškoláci? Město je chce aktivně zapojit do spolurozhodování

Středoškoláci se budou moci podílet na směřování hlavního města. Do rozhodování se mohou zapojit přes Středoškolský sněm hlavního města Prahy, který připravila Česká středoškolská unie ve spolupráci s pražským magistrátem. Informovala o tom radní pro školství Irena Ropková (ČSSD). Ustavující jednání, kterého se zúčastní zhruba 60 zástupců středních škol a odborných učilišť, bude ve čtvrtek 16. listopadu, v předvečer Mezinárodního dne studentstva a Dne boje za svobodu a demokracii.

Sněm má reprezentovat zájmy mladých lidí a promítnout je do reálného života metropole. Každého zasedání se má účastnit zástupce vedení Prahy, s nímž budou studenti debatovat o dlouhodobých záměrech v různých oblastech správy města. Ropková by chtěla, aby sněm plnil funkci poradního orgánu městské rady. Na ustavujícím jednání studenti rozhodnou, jakým způsobem bude sněm jednat a kterým tématům se bude přednostně věnovat.

"Datum (ustavujícího jednání) bylo zvoleno záměrně a s cílem podtrhnout důležitost zapojení žáků a studentů do veřejného života. Vždyť právě studenti byli hybnou silou protestů proti německým okupantům v říjnu a listopadu roku 1939 a demonstrací proti komunistické totalitě o půlstoletí později, tedy okamžiků, kdy stáli v čele úsilí české veřejnosti o svobodu a demokracii," uvedla Ropková.

Každý delegát by měl být vyslán studentskou samosprávou domovské školy. „Projektem chceme aktivizovat studentské rady, podporovat je v jejich činnosti a rovněž přesvědčit širokou veřejnost i ředitele jednotlivých škol, že participace studentů má hlubší smysl a jejich role je pro demokracii naprosto zásadní," uvedla předsedkyně České středoškolské unie Lenka Štěpánová.

Magistrát hlavního města projektu poskytuje zasedací prostory i finanční podporu. Letos v červnu pražští radní schválili poskytnutí 190.000 korun. Zasedání sněmu se budou konat v budově Nové radnice.

 

Články odjinud