Ke stému výročí založení republiky je dnes veřejnosti otevřena Čapkova vila v Praze | info.cz

Články odjinud

Ke stému výročí založení republiky je dnes veřejnosti otevřena Čapkova vila v Praze

Vila spisovatele Karla Čapka na pražských Vinohradech se dnes otevřela veřejnosti při příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa. V některých místnostech je vestavěný nábytek, jinak je budova téměř prázdná, protože Praha 10 chystá její celkovou obnovu. Nyní radnice připravuje ve spolupráci s památkáři a dalšími institucemi projekt. V novém by se budova mohla představit nejpozději v roce 2021. ČTK to sdělil místostarosta Tomáš Pek (TOP 09).

Poprvé si mohou lidé prohlédnout budovu, ve které se scházeli první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, Ferdinand Peroutka a další osobnosti první republiky, dnes do 20:00. V případě zájmu veřejnosti radnice Prahy 10 připraví další prohlídky na toto léto.

„Ukazujeme objekt, kdy už je úplně vyklizený a připravený k obnově. Dokumenty a nábytek jsou uloženy v depozitářích či procházejí očištěním, konzervací a restaurováním. Vestavěný nábytek podkroví, kde byly místnost schůzek tzv. Pátečníků, Čapkova ložnice a pracovna, jsou zpřístupněny také. Pár kusů nábytku na otevření vily je k vidění také,“ řekl Pek. Přestože rekonstrukce ještě nezačala, podle místostarosty může být pro návštěvníky lákavá možnost porovnat si vnitřek vily nyní a v budoucnu po dokončení opravy. „Ve vile je promítáno krátké video, jak to zde vypadalo, když jsme vilu koupili, a zhruba 50 fotografií, které dokládají historický stav,“ doplnil Pek.

Některé archiválie jsou v depozitářích, jiné cennosti jsou součástí výstav. Celkem dvanáct děl a artefaktů bylo zapůjčeno na výstavu do Japonska, další na výstavy v Galerii středočeského kraje nebo Národní galerii. Ve vile byla nalezena například sádrová posmrtná maska, která byla spisovateli sejmuta asi hodinu po smrti. Při zkoumání vily odborníci objevili také vějíř, který měla Čapkova manželka Olga Scheinpflugová na jeho pohřbu. Mezi cennostmi, které byly ve vile, jsou dále sešity se skicami z cest spisovatele, fotografie z mládí i neznámá kresba Karlova bratra Josefa z jeho věznění v koncentračním táboře.

Po dokončení oprav by se vila měla otevřít veřejnosti. Interiéry se však nemají stát muzeem. „Velmi stojíme o to, aby byl zachován ´genius loci´, aby byl byt pietně upraven a aby měl návštěvník pocit, jako by si Karel Čapek jen na chvíli odskočil ven,“ uvedl Pek. Radnice chce podle něj vilu vrátit do stavu kolem roku 1935. Pracovní skupina k projektu se snaží zjistit, jaká byla v budově výmalba, kde byly původně dveře nebo jaká byla koupelna či kuchyně. Díky slibu zachování ducha místa zvolili při prodeji dědicové Olgy Scheinpflugové nabídku radnice, přestože byla proti jiným nabídkám nižší.

Bratři Čapkové si dvojdům nechali postavit v letech 1923 až 1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Po jejich smrti zdědili dům příbuzní. Spisovatelovu polovinu zakoupila radnice předloni. Praha 10 za nemovitost zaplatila 28 milionů korun, za inventář 15,9 milionu. Druhá část dvojvily patří potomkům Josefa Čapka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud