Krnáčová chce převzít nemocnici Na Františku, naráží na odpor Čižínského | info.cz

Články odjinud

Krnáčová chce převzít nemocnici Na Františku, naráží na odpor Čižínského

Primátorka Adriana Krnáčová chce z městského rozpočtu vyčlenit prostředky na provoz Nemocnice Na Františku. Už dříve vyzvala městskou část Praha 1, aby nemocnici, která je spádová pro obyvatele dvou velkých městských částí (Praha 1 a Praha 7), převedla do majetku hlavního města Prahy.

Vyčleněním peněz chce Krnáčová Prahu 1 zároveň přimět k tomu, aby zrušila tendr na provozovatele nemocnic. Chystá proto rovněž deklaratorní memorandum, které by podepsali zástupci magistrátu a radnice. Proti těmto snahám se staví především organizátoři referenda o osudu nemocnice, kteří již nasbírali dostatek podpisů pro jeho konání. Za referendem stojí mimo jiné starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Podle starosty Praha 1 Oldřicha Lomeckého jde ovšem o čirý populismus, protože Čižinský se chce stát po příštích volbách primátorem.

Praze 1 dosud dorazily v tendru na provozovatele nemocnice dvě nabídky. Jednu poslala společnost Nemos Group ze skupiny Penta a druhou společnost Privamed. Nemos Group nabídla jednu korunu, Privamed 12 milionů. K oběma částkám je třeba připočíst ještě roční nájemné šest milionů, které si podmiňuje v podmínkách tendru radnice. Informace o průběhu řízení by měli dostat ve čtvrtek jako informativní materiál pražští zastupitelé.

Celková hodnota plánované koncese na 35 let je odhadována na 10,5 miliardy korun. Praha 1 stanovila nájemné půl milionu měsíčně, zároveň však podmínky koncese navrhují kompenzaci ze strany radnice řádově 50 až 60 milionů korun ročně.

Nemocnice Na Františku je jedinou nemocnici, kterou v Praze provozuje městská část. Vlastní nemocnici nemá ani magistrát, pouze Městskou polikliniku.

"Na příštím jednání Rady chci navrhnout vyčlenění až 60 milionů korun, které jsou nutné na provoz nemocnice, a tím i jasně deklarovat, že jsme na převzetí okamžitě připraveni,“ řekla Krnáčová.  „Chci tím také zabránit jakýmkoliv pochybnostem o tom, jak město k celé problematice přistupuje a přimět městskou část Praha 1, aby celý tendr zrušila, protože město s provozem nemocnice samo počítá,“ doplnila. 

Za nejdůležitější primátorka považuje, aby zdravotní péče byla dlouhodobě zachována pro občany hlavního města. „Tím ale nedosáhneme vyhlašováním referend, ale reálnými kroky,“ vysvětlila.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud