Legendární kapela Smokie vyjede na evropské turné. V Česku vystoupí v šesti městech | info.cz

Články odjinud

Legendární kapela Smokie vyjede na evropské turné. V Česku vystoupí v šesti městech

Legendární britská kapela Smokie, která se na světové scéně pohybuje již více než 50 let, vyráží na turné po střední Evropě. Během něj společně se symfonickým orchestrem Danubia Orchestra Obuda navštíví i šest českých měst.

Bratislava, Budapešť, Praha a pět dalších českých měst. To budou zastávky legendární britské skupiny Smokie, která na konci roku vyrazí na své turné po střední a východní Evropě. 

Hudební formaci, která hraje více než 50 let a je daleko populárnější ve střední Evropě než ve své vlasti, doprovodí maďarský orchestr Danubia Orchestra Obuda, který koncertoval například s Josém Curou, Sarah Brightmanovou nebo Andreou Bocellim. Dva z kapely, Martin Bullard a jediný pamětník zakládající sestavy Terry Uttley, dnes v Praze chystané turné představili.

"Naposledy to bylo skutečně skvělé a čisté, protože se hodně pila whisky a bylo to divoké," vzpomínal na pražské tiskové konferenci na své zážitky s koncertováním se symfoniky zpěvák Terry Uttley. "V roce 1975 jsme nahrávali druhé album za pomoci operního orchestru v pařížské opeře, to byl velký zážitek. Na začátku byli hudebníci z orchestru takoví slušní a my jsme se chovali... no, jako rockeři. Na konci nahrávání jsme se jako rockeři chovali úplně všichni."

V Praze je aktuálně do Tip Sport Areny prodaných dva tisíce lístků. „Jsme ale přesvědčeni, že se nám akci podaří vyprodat,“ uvedl promotér Miroslav Bučko. Kromě Prahy kapela vystoupí i v Plzni, Zlíně, Brně, Ostravě a Pardubicích.

Počátky kapely se datují do roku 1965, kdy na gymnáziu v anglickém Bradfordu vznikla skupina v čele se zpěvákem Chrisem Normanem. Kapela několikrát změnila svůj název, až v polovině 70. let zvolila název Smokie. V prvních letech své existence vystupovali pouze v malých klubech. Brzy však jejich popularita začala stoupat. V roce 1975 si mladých muzikantů všiml vlivný producent Nicky Chin a ujal se jich.

Smokie vydali v roce 1975 debutové album Pass It Around a krátce poté se prosadili singly If You Think You Know How To Love Me a Don't Play Your Rock'n'Roll To Me. Za svou existenci Smokie vydali přes dvě desítky studiových alb s písněmi jako Living Next Door To Alice nebo Oh Carol, které se staly velkými hity zejména v Německu.

O popularitě kapely v bývalém Československu, kde poprvé vystoupili v roce 1983, svědčí i fakt, že některé z jejich skladeb se dočkaly coververzí, například Alenka v říši divů od Karla Zicha, Mýdlový princ od Václava Neckáře či Prohrát není žádná hanba od Argemy

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud