Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Legendární kapela Smokie vyjede na evropské turné. V Česku vystoupí v šesti městech

Legendární kapela Smokie vyjede na evropské turné. V Česku vystoupí v šesti městech

Legendární britská kapela Smokie, která se na světové scéně pohybuje již více než 50 let, vyráží na turné po střední Evropě. Během něj společně se symfonickým orchestrem Danubia Orchestra Obuda navštíví i šest českých měst.

Bratislava, Budapešť, Praha a pět dalších českých měst. To budou zastávky legendární britské skupiny Smokie, která na konci roku vyrazí na své turné po střední a východní Evropě. 

Hudební formaci, která hraje více než 50 let a je daleko populárnější ve střední Evropě než ve své vlasti, doprovodí maďarský orchestr Danubia Orchestra Obuda, který koncertoval například s Josém Curou, Sarah Brightmanovou nebo Andreou Bocellim. Dva z kapely, Martin Bullard a jediný pamětník zakládající sestavy Terry Uttley, dnes v Praze chystané turné představili.

"Naposledy to bylo skutečně skvělé a čisté, protože se hodně pila whisky a bylo to divoké," vzpomínal na pražské tiskové konferenci na své zážitky s koncertováním se symfoniky zpěvák Terry Uttley. "V roce 1975 jsme nahrávali druhé album za pomoci operního orchestru v pařížské opeře, to byl velký zážitek. Na začátku byli hudebníci z orchestru takoví slušní a my jsme se chovali... no, jako rockeři. Na konci nahrávání jsme se jako rockeři chovali úplně všichni."

V Praze je aktuálně do Tip Sport Areny prodaných dva tisíce lístků. „Jsme ale přesvědčeni, že se nám akci podaří vyprodat,“ uvedl promotér Miroslav Bučko. Kromě Prahy kapela vystoupí i v Plzni, Zlíně, Brně, Ostravě a Pardubicích.

Počátky kapely se datují do roku 1965, kdy na gymnáziu v anglickém Bradfordu vznikla skupina v čele se zpěvákem Chrisem Normanem. Kapela několikrát změnila svůj název, až v polovině 70. let zvolila název Smokie. V prvních letech své existence vystupovali pouze v malých klubech. Brzy však jejich popularita začala stoupat. V roce 1975 si mladých muzikantů všiml vlivný producent Nicky Chin a ujal se jich.

Smokie vydali v roce 1975 debutové album Pass It Around a krátce poté se prosadili singly If You Think You Know How To Love Me a Don't Play Your Rock'n'Roll To Me. Za svou existenci Smokie vydali přes dvě desítky studiových alb s písněmi jako Living Next Door To Alice nebo Oh Carol, které se staly velkými hity zejména v Německu.

O popularitě kapely v bývalém Československu, kde poprvé vystoupili v roce 1983, svědčí i fakt, že některé z jejich skladeb se dočkaly coververzí, například Alenka v říši divů od Karla Zicha, Mýdlový princ od Václava Neckáře či Prohrát není žádná hanba od Argemy

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1