Články odjinud

Místo Trojské lávky bude přívoz, pontonový most tam nelze postavit. Uzavírají se další stavby

Místo Trojské lávky bude přívoz, pontonový most tam nelze postavit. Uzavírají se další stavby

V místě zřícené Trojské lávky v Praze chce magistrát co nejdříve zavést přívoz. Pontonový most, o kterém se ještě o víkendu mluvilo, v místě nelze postavit. Z bezpečnostních důvodů byla včera také uzavřena lávka přes Berounku v Černošicích.

Náměstek pražského primátora Petr Dolínek (ČSSD) dnes novinářům řekl, že magistrát chce na místě Trojské lávky zavést co nejrychleji přívoz. Nejdřív ale musí zborcenou stavbu prozkoumat soudní znalec, poté ji v následujících dnech stavební firma odborně rozebere a odveze. Město také usiluje o rychlou změnu územního plánu, která umožní postavit mezi Císařským ostrovem a Trojou novou lávku.

„Pontonový most lze ze zákona použít pouze v případě živelních katastrof," uvedl Dolínek. Zástupci města, Prahy 7, Státních hmotných rezerv a armády proto nyní hledají takové technické řešení dočasného přemostění Vltavy, které by mohlo být postaveno během čtyř až pěti měsíců.

Trojská lávka určená pro pěší a cyklisty nikdy nebyla v územním plánu hlavního města. „To znamená, že pro postavení nové lávky musí dojít ke změně územního plánu," uvedl náměstek. Institut plánování a rozvoje dnes podle Dolínka odesílá návrh na změny územního plánu pro zřízení dvou lávek. „Jedna je tato lávka, druhá je ta, co plánuje institut ve studii o Císařském ostrově níže po proudu," dodal.

Schválit změnu plánu potrvá zhruba rok, mezitím vypíše město architektonickou soutěž. Nová lávka bude muset splňovat přísná kritéria například kvůli hrozbě povodní, bude tedy podle Dolínka zhruba o 80 centimetrů až metr výše než předchozí stavba z 80. let.

Firma Strabag má podle smlouvy na odbornou demontáž a odvoz lávky 13 dní, práce ale mohou kdykoliv přerušit soudní znalci. Náklady na rozebrání a odvoz by neměly překročit deset milionů.

Lávka v Troji se zřítila v sobotu. Zranili se přitom čtyři lidé, z toho dva vážně. Praha nyní chystá kontroly a uzavírky některých mostů i lávek pro pěší. Už včera z bezpečnostních důvodů uzavřela lávku přes Berounku mezi Černošicemi a pražskými Lipenci. Pražský magistrát zadal zpracování aktuálního posudku, podle kterého bude rozhodnuto o dalších krocích, uvedl na webových stránkách města starosta Černošic Filip Kořínek (Věci černošické).

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud