Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Motolská nemocnice má další zářez. Poprvé v ČR provedla novou metodu rekonstrukce srdečních chlopní

Motolská nemocnice má další zářez. Poprvé v ČR provedla novou metodu rekonstrukce srdečních chlopní

Lepší dlouhodobá prognózu, menší lékové zatížení i větší léčebný efekt slibuje nový chirurgický postup, který dnes poprvé provedl tým lékařů z motolské Kliniky kardiovaskulární chirurgie.

U pacientů s vadou chlopně se situace doposud léčila pomocí protézy. „Nová metoda přináší pacientovi řadu benefitů, mezi které patří i to, že není trvale ohrožen infekcí, jako je tomu při implantaci protézy. Dlouhodobé výsledky jsou slibné. Operace je navíc vhodná pro všechny věkové skupiny,“ říká přednosta Kardiovaskulární chirurgické kliniky Vilém Rohn, a dodává: „Snižuje se také lékové zatížení pacienta. Není nutné, aby užíval léky na ředění krve, které jsou v případě implantace nutností.“

Od běžné náhrady chlopenní protézou se od nový zákrok liší v tom, že si novou chlopeň vytváří speciální chirurgickou technikou za pomoci geometrických šablon chirurg sám. Jako materiál chlopně se používá osrdečník, a to buď přímo z tkáně vazivového obalu srdce pacienta, nebo ze speciálně upraveného zvířecího osrdečníku.

Operační výkon trvá cca 3-4 hodiny a už druhý den je pacient schopný běžných úkonů. Do domácího léčení odchází zhruba po týdnu.

Autorem inovativního postupu je český kardiochirurg doc. MUDr. Jaroslav Benedík. Novou chirurgickou metodu aplikoval poprvé v německém Essenu, kde už nějakou dobu působí.

Podle odhadů kliniky bude novou metodu možné provádět u několika desítek pacientů ročně.

 

 

 

 

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link