Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na pražském Výstavišti dnes začíná Svět knihy, představí se na něm čtyři stovky vystavovatelů

Na pražském Výstavišti dnes začíná Svět knihy, představí se na něm čtyři stovky vystavovatelů

V Praze dnes začíná festival Svět knihy, který letos přivítá rekordní počet 404 vystavovatelů z 22 zemí. Jeho 24. ročník nabídne 556 programů a 642 účinkujících. Hlavními tématy roku 2018 jsou Komiks a Převratné 20. století. Letos jsou všechna čísla nejvyšší v historii Světa knihy, jehož návštěvnost v loňském roce byla přibližně 45.000 lidí.

Svět knihy Praha se v tomto roce uskuteční na ploše 3495 metrů čtverečních, kde se bude nacházet 208 stánků. Část festivalového programu zůstává v prostorách Lapidária Národního muzea, kde budou především debaty k tématu 20. století. Pavilon menších specializovaných nakladatelství, jichž se představí 12, opět vyroste před Průmyslovým palácem. Venkovní plochu také obsadí nový pavilon Rosteme s knihou, ve kterém budou pořady především pro školy, mládež a rodiče s dětmi.¨

Doprovodný program se uskuteční i na dalších místech jako v Památníku Šoa Praha či v literární vzducholodi Gulliver v Centru současného umění DOX. Čestným hostem nadcházejícího ročníku je Izrael. Kromě návštěvy řady autorů, jako například Davida Grossmana, aktuálního laureáta Man Bookerovy ceny za rok 2017, či Drora Mišaniho, jsou při této příležitosti připraveny různé besedy. Loňské hlavní téma festivalu Audioknihy se na veletrh vrací opět do speciálního audioknižního prostoru.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1