Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Výstaviště dorazí mumie. Unikátní výstava slibuje exponáty z celého světa

Na Výstaviště dorazí mumie. Unikátní výstava slibuje exponáty z celého světa

Výstava mumií na Výstavišti v pražských Holešovicích nabídne od 1. února do 30. června mumie z celého světa. Na ploše více než 2000 metrů čtverečních expozice s názvem Mumie světa si mohou zájemci prohlédnout exponáty zapůjčené ze světových muzeí, univerzit, vědeckých organizací i soukromých sbírek. Vystavované artefakty jsou z Egypta, Severní i Jižní Ameriky i Evropy. Za pořádající agenturu JVS Group o tom informoval Martin Zvoníček.

„Některé z vystavených mumií pocházejí z vážených rodů, jiné zase nabídnou pohled na přírodně a přirozeně mumifikované osoby. Návštěvníkům nabídneme i velký audiovizuální i textový materiál,“ uvedla Květa Havelková z JVS Group.

Mezi stovkami exponátů bude například Baron Von Holz, německý šlechtic nalezený v utajené rodinné kryptě hradu ze 14. století, který zůstal obutý do svých nejlepších bot. Zájemci si mohou prohlédnout také mumie rodiny z maďarského města Vác, která zemřela na tuberkulózu, nebo takzvanou Burnsovu sbírku, sérii lékařsky vyrobených mumií používaných k výuce anatomie na počátku 19. století. Část věnovaná mumiím z Egypta nabídne několik zvířat včetně sokola, ryby, psa a mláděte krokodýla. Vytvořeny byly proto, aby doprovázely na věčnost členy královské rodiny.

K vidění budou i zmenšené hlavy bojovníků, které byly používány jako rituální předměty přinášející svému nositeli sílu zabitého protivníka. Výstavu doplní také expozice věnovaná mumiím pocházejícím z tuzemska. Návštěvníci budou informováni o historii mumifikace i aktivitách českých archeologů v Egyptě a dalších zemích. Zájemci obdrží zvukové zařízení Audio-guide, ve kterém ke každému exponátu vyslechne doplňující výklad. Více informací je na www.mumiesveta.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1