Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nacher: Funkci primátora a poslance skloubit nejde, takovou ambici ani nemám

Nacher: Funkci primátora a poslance skloubit nejde, takovou ambici ani nemám

Poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher se proslavil zejména bojem proti vysokým bankovním poplatkům, nyní se však rozhodl vstoupit do boje o pražského primátora. Strana Andreje Babiše bude právě tento víkend rozhodovat, kdo má reálnou šanci na čele kandidátky nahradit primátorku Adrianu Krnáčovou.

Kdy jste se rozhodl, že půjdete do boje o primátora?

Nějakou dobu jsem zvažoval pro a proti. Určitě bych se primárek neúčastnil, pokud bych necítil podporu zevnitř strany nebo pokud by se primárek účastnila současná paní primátorka. Poté, co jsem si s ní promluvil a dozvěděl jsem se, že do primárek nepůjde, tak jsem se rozhodl, že já naopak půjdu.

Jste ale zároveň poslanec, dají se ty dvě funkce skloubit?

Funkce primátora a poslance podle mě skloubit určitě nejdou, alespoň ne tak, aby člověk mohl obě dělat na 100 %. Já ani takovou ambici nemám, už dříve jsem řekl, že pokud budu lídrem kandidátky, uspějeme ve volbách a já bych eventuálně měl být ve vedení města, tak se mandátu ve sněmovně vzdám. Pokud bych měl být řadovým zastupitelem, pak bych ve sněmovně zůstal, to skloubit určitě jde.

Máte nějakou představu o možné koalici po podzimních volbách?

Na to je strašně brzo, uvidíme, jaké karty nám rozdají voliči, a podle toho se vše bude odvíjet. Na druhou stranu není žádným tajemstvím, že jsem liberálně založený a pravicově smýšlející člověk a z toho se dá samozřejmě i domyslet, jakou variantu bych po volbách preferoval.

Adriana Krnáčová nedávno prohlásila, že primátor příliš věcí ovlivnit nemůže, protože má stejný hlas jako ostatní členové Rady. Maté stejný pocit, nebo se dá z pozice primátora přeci jen udělat víc?

V tomhle má paní primátorka pravdu, je to hlavně o tom najít společnou cestu a hledat konsenzus. To se této koalici často nedařilo, ty ideologické rozdíly byly až moc velké a zejména Zelení se často chovali doslova destruktivně. V některých případech je prostě nezbytné jít cestou kompromisu, ale i na ten musí přistoupit obě strany.

Jaké jsou největší problémy Prahy? Je to Doprava? Bezpečnost?

Doprava je určitě jedním z těch největších… On je to spíše soubor problémů. Chybí klíčová infrastruktura, systém parkování není podle mě nastavený úplně správně a spravedlivě, plánování rekonstrukcí není dostatečně zkoordinováno a tak bych mohl pokračovat. Pokud jde o bezpečnost, tak v tomto ohledu je na tom Praha mnohem lépe než s dopravou, jakkoliv se na určitých místech oprávněně nemusí Pražané cítit bezpečně. Jsme hodnoceni jako 6. nejbezpečnější město na světě, i to je ale hodně subjektivní.

V čem je to subjektivní? Měla by být někde ochrana lepší?

Nejde ani o ochranu, ale o pocit bezpečí. Takový Václavák v nočních hodinách není nic příjemného, i když i tam je ta situace lepší než před lety. Já věřím, že tomu do značné míry pomůže i rekonstrukce, která právě startuje, ale i tak by tam aktivita bezpečnostních složek měla být mnohem větší. Totéž se dá říci o Vrchlického sadech před Hlavním nádražím.

Vraťme se zpět k dopravě, kde vidíte hlavní problémy?

Určitě jsou to nedokončené oba okruhy. Ten vnější je součástí dálniční sítě a investorem je proto stát, takže to město příliš ovlivnit nedokáže, ale absence vnitřního městského okruhu je obrovský deficit, který musí vyřešit město samo a za co nejrychlejší dostavbu bych se jako primátor určitě maximálně zasazoval. Pak to je samozřejmě spojení na letiště, jednotlivé městské radiály, vrátit zpět některé uměle vytvořené bariéry a špunty, nesmyslné zužování ulic a zmenšování počet pruhů. V případě rychlodráhy je to stejné jako u vnějšího pražského okruhu, to je státní investice.

Dalším velkým tématem je bytová výstavba, v Praze se téměř nestaví, co se dá dělat pro to, aby se to změnilo?

Musí se změnit několik věcí. Jednak je to stavební zákon, který v dnešní podobě umožňuje stavební projekty spíše blokovat, než je realizovat. Není normální, že jsme v délce stavebních řízení na 127. místě ze 185 pozorovaných zemí a před námi je třeba Kongo nebo Čad. To je důvod, proč ve vzduchu visí 40 tisíc potenciálních bytů. Pak je to dokončení metropolitního plánu, aby se mohly začít zastavovat rozvojová území uvnitř města, kde jsou dnes stavební uzávěry. Bavíme se o areálech bývalých továren, nádraží a podobně. To jsou obrovské plochy, kde mohou vznikat celé nové čtvrti. A pak je to samozřejmě politická situace, aby se neopakovalo, že jedna strana dokáže řadu věcí zablokovat. To nesmíme dopustit.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1