Národní knihovna vystaví faksimile vzácných rukopisů. K vidění budou do 19. dubna | info.cz

Články odjinud

Národní knihovna vystaví faksimile vzácných rukopisů. K vidění budou do 19. dubna

Zblízka nahlédnout na jednotlivé stránky historických rukopisů a prohlédnout si jejich precizně vyvedené ilustrace a písmo umožní výstava Středověká kniha na dosah. Od 6. do 19. dubna bude přístupná v Galerii Klementinum v Národní knihovně. Návštěvníci si budou moci prolistovat faksimile Vyšehradského kodexu, Strahovského evangeliáře či Velislavovy bible. ČTK o tom dnes informovala mluvčí knihovny Irena Maňáková. Zaujatější zájemci si faksimile mohou koupit.

Staletí staré památky na papíře se vystavují jen výjimečně, seznámit se s nimi ale nabízí možnost věrně vyrobených kopií. Dvoutýdenní expozice kopií vzácných, zejména českých, rukopisů a inkunábulí, doplněná i o originály starých tisků návštěvníkům nabídne možnost knihu otevřít, listovat jí a díky tomu dopodrobna prozkoumat detaily práce starých mistrů.

 

Významným exponátem bude faksimile nejvzácnější knihy, která se na českém území nachází, královského evangelistáře známého jako Vyšehradský kodex. Ten byl zhotoven jako dar ke korunovaci prvního českého krále Vratislava. V roce 2005 byl zařazen mezi národní kulturní památky a je označován za nejdražší rukopis v České republice s pojistnou hodnotou miliarda korun.

 Návštěvníci uvidí i další kopie více než tisíc let starých knih. Mezi exponáty budou Strahovský evangeliář (okolo roku 860), kompletní sbírka právních textů z předhusitské doby - Kniha zemského, městského a jiného práva (okolo roku 1413), nejobsáhlejší obrazový rukopis ve středověké střední Evropě Velislavova bible (polovina 14. století), druhá tištěná bible na českém území - inkunábule Bible kutnohorské (1489) nebo nejstarší městská kniha ve střední Evropě - Liber vetustissimus (1310) .

 

Faksimile vznikají často pomocí původních technik a jsou na výrobu náročné. Vyrábějí se většinou jen v limitovaném počtu. Webová stránka vydavatelství, které nabízí knihy prezentované v Klementinu, cenu uvede jen na vyžádání. Když před šesti lety firma předávala faksimile Strahovského evangeliáře, jehož originál je uložen v knihovně tamních premonstrátů, uváděli její zástupci cenu 350.000 korun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud