Národní knihovna vystaví faksimile vzácných rukopisů. K vidění budou do 19. dubna | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Národní knihovna vystaví faksimile vzácných rukopisů. K vidění budou do 19. dubna

Národní knihovna vystaví faksimile vzácných rukopisů. K vidění budou do 19. dubna

Zblízka nahlédnout na jednotlivé stránky historických rukopisů a prohlédnout si jejich precizně vyvedené ilustrace a písmo umožní výstava Středověká kniha na dosah. Od 6. do 19. dubna bude přístupná v Galerii Klementinum v Národní knihovně. Návštěvníci si budou moci prolistovat faksimile Vyšehradského kodexu, Strahovského evangeliáře či Velislavovy bible. ČTK o tom dnes informovala mluvčí knihovny Irena Maňáková. Zaujatější zájemci si faksimile mohou koupit.

Staletí staré památky na papíře se vystavují jen výjimečně, seznámit se s nimi ale nabízí možnost věrně vyrobených kopií. Dvoutýdenní expozice kopií vzácných, zejména českých, rukopisů a inkunábulí, doplněná i o originály starých tisků návštěvníkům nabídne možnost knihu otevřít, listovat jí a díky tomu dopodrobna prozkoumat detaily práce starých mistrů.

 

Významným exponátem bude faksimile nejvzácnější knihy, která se na českém území nachází, královského evangelistáře známého jako Vyšehradský kodex. Ten byl zhotoven jako dar ke korunovaci prvního českého krále Vratislava. V roce 2005 byl zařazen mezi národní kulturní památky a je označován za nejdražší rukopis v České republice s pojistnou hodnotou miliarda korun.

 Návštěvníci uvidí i další kopie více než tisíc let starých knih. Mezi exponáty budou Strahovský evangeliář (okolo roku 860), kompletní sbírka právních textů z předhusitské doby - Kniha zemského, městského a jiného práva (okolo roku 1413), nejobsáhlejší obrazový rukopis ve středověké střední Evropě Velislavova bible (polovina 14. století), druhá tištěná bible na českém území - inkunábule Bible kutnohorské (1489) nebo nejstarší městská kniha ve střední Evropě - Liber vetustissimus (1310) .

 

Faksimile vznikají často pomocí původních technik a jsou na výrobu náročné. Vyrábějí se většinou jen v limitovaném počtu. Webová stránka vydavatelství, které nabízí knihy prezentované v Klementinu, cenu uvede jen na vyžádání. Když před šesti lety firma předávala faksimile Strahovského evangeliáře, jehož originál je uložen v knihovně tamních premonstrátů, uváděli její zástupci cenu 350.000 korun.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.