Články odjinud

Národní knihovna vystaví faksimile vzácných rukopisů. K vidění budou do 19. dubna

Národní knihovna vystaví faksimile vzácných rukopisů. K vidění budou do 19. dubna

Zblízka nahlédnout na jednotlivé stránky historických rukopisů a prohlédnout si jejich precizně vyvedené ilustrace a písmo umožní výstava Středověká kniha na dosah. Od 6. do 19. dubna bude přístupná v Galerii Klementinum v Národní knihovně. Návštěvníci si budou moci prolistovat faksimile Vyšehradského kodexu, Strahovského evangeliáře či Velislavovy bible. ČTK o tom dnes informovala mluvčí knihovny Irena Maňáková. Zaujatější zájemci si faksimile mohou koupit.

Staletí staré památky na papíře se vystavují jen výjimečně, seznámit se s nimi ale nabízí možnost věrně vyrobených kopií. Dvoutýdenní expozice kopií vzácných, zejména českých, rukopisů a inkunábulí, doplněná i o originály starých tisků návštěvníkům nabídne možnost knihu otevřít, listovat jí a díky tomu dopodrobna prozkoumat detaily práce starých mistrů.

 

Významným exponátem bude faksimile nejvzácnější knihy, která se na českém území nachází, královského evangelistáře známého jako Vyšehradský kodex. Ten byl zhotoven jako dar ke korunovaci prvního českého krále Vratislava. V roce 2005 byl zařazen mezi národní kulturní památky a je označován za nejdražší rukopis v České republice s pojistnou hodnotou miliarda korun.

 Návštěvníci uvidí i další kopie více než tisíc let starých knih. Mezi exponáty budou Strahovský evangeliář (okolo roku 860), kompletní sbírka právních textů z předhusitské doby - Kniha zemského, městského a jiného práva (okolo roku 1413), nejobsáhlejší obrazový rukopis ve středověké střední Evropě Velislavova bible (polovina 14. století), druhá tištěná bible na českém území - inkunábule Bible kutnohorské (1489) nebo nejstarší městská kniha ve střední Evropě - Liber vetustissimus (1310) .

 

Faksimile vznikají často pomocí původních technik a jsou na výrobu náročné. Vyrábějí se většinou jen v limitovaném počtu. Webová stránka vydavatelství, které nabízí knihy prezentované v Klementinu, cenu uvede jen na vyžádání. Když před šesti lety firma předávala faksimile Strahovského evangeliáře, jehož originál je uložen v knihovně tamních premonstrátů, uváděli její zástupci cenu 350.000 korun.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867