Nejslavnější poštovní známku vlastní Čech. Příští rok ji vystaví v Praze | info.cz

Články odjinud

Nejslavnější poštovní známku vlastní Čech. Příští rok ji vystaví v Praze

Nejslavnější poštovní známka – Modrý Mauritius – je od loňského roku ve vlastnictví soukromého českého sběratele. Nesmrtelnost této filatelistické lahůdce z 19. století zajistil počátkem následujícího století budoucí král Jiří V., který ji pořídil už tehdy za astronomickou finanční sumu. Od té doby ji chtěl každý. Přesně 100 let od úmrtí slavného filatelisty Filipa Ferraryho vydá Česká pošta sérii nových známek, které na tu historickou budou odkazovat. Modrý Mauritius ve vlastnictví českého sběratele bude v příštím roce součástí srpnové filatelistické výstavy Praga 2018.

Když se loni jeden z pouhých jedenácti dochovaných exemplářů historické poštovní známky Modrý Mauritius stal součástí sbírky českého sběratele, srdce nejednoho tuzemského filatelisty zaplesalo. Ze všech dochovaných Modrých Mauritiů má navíc jít o ten nejkrásnější. Neznámý investor za tuto raritu zaplatil zhruba 100 milionů korun.

Přesně před 100 lety zemřel „král filatelistů“ Filip Ferrary, který byl vášnivým sběratelem a sám některé tyto nejslavnější známky vlastnil. V souvislosti s tímto výročím hodlá Česká pošta ve středu 6. září představit veřejnosti novou známku, která Modrý Mauritius vyobrazuje. Lidé si ji budou moci pořídit za 16 korun.

Filatelista František Beneš o poštovní známce modrý Mauritius. autor: Daniel Vitouš

Cena originálů této historické nádhery, která vyobrazuje sedmnáctiletou královnu Viktorii, však byla nesčetněkrát vyšší už před více než sto lety. Poštovní známka vznikla roku 1847 na ostrově Mauricius v nákladu 500 kusů a už počátkem 20. století bylo velice obtížné některou z nich sehnat.

Celý článek si můžete přečíst na webu Blesk.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud