„Nemá mandát šířit ruskou propagandu!“ Dvě stovky lidí prošly Prahou na protest proti Zemanovi | info.cz

Články odjinud

„Nemá mandát šířit ruskou propagandu!“ Dvě stovky lidí prošly Prahou na protest proti Zemanovi

Asi 200 lidí dnes pochodovalo Prahou na protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, ale i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci Ženy na hrad! v den Zemanovy inaugurace pořádala Koalice 8. března, která sdružuje různá feministická hnutí a další organizace.

Na pražském Klárově se začali lidé scházet před 15:00. Muži i ženy s sebou měli transparenty odsuzující Zemana nebo politickou stranu SPD, část z nich ale odkazovala i na hnutí #MeToo, které se snaží poukázat na sexuální obtěžování a násilí v životech žen.

Před 16:00 vyrazil pochod za zvuků bubnů na Malostranské náměstí, ze kterého se vydal k Pražskému hradu. Na částečně uzavřené Hradčanské náměstí dorazila demonstrace asi po 45 minutách. Dav tam přivítala hudba z reproduktorů. Před Hradem chtějí lidé v protestu pokračovat. Celý pochod se obešel bez incidentů.

Protestujícím vadí, že Zeman, který podle nich postavil svou kampaň na aroganci a agresivitě, rozděluje společnost. Tvrdí, že Zeman, který se prohlašuje za prezidenta dolních deseti milionů, útočí právě na sociálně slabé, lidi v exekucích a důchodce.

Nesouhlasí také s tím, že Zeman údajně útočí na ekologické aktivisty. Podle jedné z řečnic spolu násilí na ženách a násilí na planetě souvisí. Je třeba naprosto nepřijatelné, když Miloš Zeman žertuje o znásilňování ekologických aktivistek, zatímco je ve světě každý druhý den zavražděn další ochránce přírody, uvedla v prohlášení například Magdalena Šipka z kolektivu feministických křesťanek.

Organizátoři také vyjádřili solidaritu se ženami, které dnes protestují ve Španělsku. Tam se dnes u příležitosti Mezinárodního dne žen konaly protesty proti nerovným platům a proti násilí na ženách. Od rána demonstrovaly ženy například v Barceloně, Madridu či Valencii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud