Nová linka pražské čistírny odpadních vod bude už v létě. Komplex má být modernější a ekologičtější | info.cz

Články odjinud

Nová linka pražské čistírny odpadních vod bude už v létě. Komplex má být modernější a ekologičtější

Stavba nové vodní linky pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) by měla být dokončena letos v srpnu. Novinářům to dnes řekla pražská radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Poté bude následovat rok až rok půl zkušebního provozu. Po dokončení linky bude město připravovat rekonstrukci té stávající a také řešit, jak naložit s kaly, které produkuje.

Po dokončení se bude nová linka při zkušebním provozu napouštět pouze čistou vodou, aby se otestovaly všechny technologie. Cena stavby byla původně stanovena na zhruba 5,8 miliardy korun bez DPH. Podle Plamínkové se kvůli vícepracím dá očekávat navýšení celkové cen o dvě až tři procenta, což je však dle názoru radní s ohledem na rozsah zakázky dobrý výsledek. Celkem má modernizace ÚČOV vyjít na více než deset miliard Kč.

Radní města loni rozhodli, že novou část ÚČOV bude provozovat městem vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Dosud čistírnu spravují Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které mají do roku 2028 od města pronajatou pražskou vodohospodářskou síť. Po skončení smlouvy chce město provozovat celou čistírnu.

Stavba nové vodní linky je pouze první částí celkové rekonstrukce ÚČOV. Po jejím spuštění město chystá opravu stávající linky, která by se měla dělat postupně a za provozu. Magistrát si také podle Plamínkové nechá zpracovat analýzu kalového hospodářství, která má načrtnout možnosti nakládání s kalem, který vzniká při čištění odpadních vod. V současnosti jej zpracovává PVK, která městu podle radní odmítá sdělit, co s materiálem dělá.

Magistrát v následujících měsících vysoutěží firmu pro vytvoření analýzy. Podle Plamínkové se kaly dají využít například jako hnojivo, případně je možné vybudovat spalovnu nebo odpad sušit a dále využívat. "Možností je řada, kolem třiceti," uvedla radní. Na základě analýzy město v následujících letech rozhodne, jakým směrem se chce vydat.

ÚČOV na Císařském ostrově slouží od roku 1966. V 80. a 90. letech minulého století byla rekonstruována, navýšila se tak její nedostatečná kapacita. Čistírnu musí metropole zmodernizovat kvůli přísnějším ekologickým podmínkám a předpisům EU. Původně měla Praha začít plnit ekologické limity pro obsah dusíkatých látek v odpadních vodách už od roku 2011. Vyjednala si ale výjimku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud