Nová Trojská lávka by měla být příští rok. Praha zrychlí změnu územního plánu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová Trojská lávka by měla být příští rok. Praha zrychlí změnu územního plánu

Nová Trojská lávka by měla být příští rok. Praha zrychlí změnu územního plánu

Praha projedná ve zrychleném řízení změnu územního plánu umožňující stavbu provizorní lávky mezi Císařským ostrovem a Trojou. Řízení se zkrátí oproti běžnému o asi půl roku. Změna plánu by mohla být hotova na začátku roku 2019. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Stavbu lávky komplikuje právě to, že původní nebyla zanesena do územního plánu. Provizorní má nahradit lávku, která se zřítila loni v prosinci. Hotova má být v příštím roce.

"Zkrácené jednání znamená, že se vypouštějí některé úkony, konkrétně tzv. společné jednání. To znamená, že městská část, veřejnost i dotčené orgány státní správy mají jen jednu příležitost se ke změně vyjádřit a připomínkování se nedělá dvoukolově," řekla Kolínská. Město takto prý postupuje pouze v nekonfliktních případech.

Životnost provizorní lávky má být 15 až 30 let. "Před měsícem jsme vybrali soutěž na projektanta na umístění lávky. Nebude finální, ta bude následně vybrána v architektonické soutěži," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Architektonickou soutěž na konečnou podobu lávky plánuje město na příští rok.

Trojská lávka se zřítila v sobotu 2. prosince odpoledne, ze čtyř zraněných byli dva ve vážném stavu. Případ vyšetřuje policie. Příčina pádu zatím není známa. Cestující na místě přepravuje přívoz, jehož kapacita bude na konci června rozšířena, kdy se do nové lodi vejde namísto 30 až 100 lidí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.