Články odjinud

Nová Trojská lávka by měla být příští rok. Praha zrychlí změnu územního plánu

Nová Trojská lávka by měla být příští rok. Praha zrychlí změnu územního plánu

Praha projedná ve zrychleném řízení změnu územního plánu umožňující stavbu provizorní lávky mezi Císařským ostrovem a Trojou. Řízení se zkrátí oproti běžnému o asi půl roku. Změna plánu by mohla být hotova na začátku roku 2019. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Stavbu lávky komplikuje právě to, že původní nebyla zanesena do územního plánu. Provizorní má nahradit lávku, která se zřítila loni v prosinci. Hotova má být v příštím roce.

"Zkrácené jednání znamená, že se vypouštějí některé úkony, konkrétně tzv. společné jednání. To znamená, že městská část, veřejnost i dotčené orgány státní správy mají jen jednu příležitost se ke změně vyjádřit a připomínkování se nedělá dvoukolově," řekla Kolínská. Město takto prý postupuje pouze v nekonfliktních případech.

Životnost provizorní lávky má být 15 až 30 let. "Před měsícem jsme vybrali soutěž na projektanta na umístění lávky. Nebude finální, ta bude následně vybrána v architektonické soutěži," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Architektonickou soutěž na konečnou podobu lávky plánuje město na příští rok.

Trojská lávka se zřítila v sobotu 2. prosince odpoledne, ze čtyř zraněných byli dva ve vážném stavu. Případ vyšetřuje policie. Příčina pádu zatím není známa. Cestující na místě přepravuje přívoz, jehož kapacita bude na konci června rozšířena, kdy se do nové lodi vejde namísto 30 až 100 lidí.