Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nové tibetské a nepálské tipy na únor: filmy, besedy, oslava nového roku i jarmark

Nové tibetské a nepálské tipy na únor: filmy, besedy, oslava nového roku i jarmark

Praha na několika místech dává ochutnat bohatou kulturu Nepálu a jeho způsob života. Zajít můžete třeba na skvělý film, seznámit se s tibetským duchovním a nebo oslavit tibetský nový rok.

Film Malý Tibet

Na několik dní zavítá do Prahy tibetský režisér Sönam (vlastním jménem Ngawang N. Anjatsang), žijící v Londýně. Příležitost setkat se s ním, seznámit se s jeho filmovou tvorbou a zhlédnout ukázku z jeho cestopisného filmu Malý Tibet budete mít v pátek 2. února 2018 od 18.30 hod. v Himálajském centru - Potale.

Duchovní učení dzogčhen

V sobotu 3. února 2018 od 16.30 hod. se můžete v Himálajském centru - Potale setkat s tibetským duchovním Erang rinpočhe, který je nositelem linie učení dzogčhen. Seznámí nás s náboženskými tradicemi svého kláštera ve východní části Tibetu. Po přednášce bude následovat tradiční tibetský rituál vedený rinpočhem. Tlumočení zajištěno.

Smysl sebeupálení

V neděli 4. února 2018 v 17 hod. vás srdečně zveme do kina Pilotů na dokumentární film tibetského režiséra Sönama Matčin syn (s anglickými a českými titulky), v němž sleduje příběh 16letého Dordže Ccheringa, jenž se sebeupálil v únoru 2016 v severní Indii a stal se jedním z více než 150 Tibeťanů, kteří tímto způsobem projevili nesouhlas se situací Tibeťanů ve své zemi. V rozhovorech s chlapcovými rodiči, učiteli, přáteli i vůdčími osobnostmi tibetské exilové komunity hledá odpověď na otázky o nejvyšší oběti života jako společensko-politickém apelu a jeho smyslu a dopadu. 

Hostem následné besedy bude spolu s autorem filmu také historik Petr Blažek, poradce filmu Hořící keř a autor knihy o Janu Palachovi. Tlumočení zajištěno.

Více čtěte na Reflex.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1