Nové tibetské a nepálské tipy na únor: filmy, besedy, oslava nového roku i jarmark | info.cz

Články odjinud

Nové tibetské a nepálské tipy na únor: filmy, besedy, oslava nového roku i jarmark

Praha na několika místech dává ochutnat bohatou kulturu Nepálu a jeho způsob života. Zajít můžete třeba na skvělý film, seznámit se s tibetským duchovním a nebo oslavit tibetský nový rok.

Film Malý Tibet

Na několik dní zavítá do Prahy tibetský režisér Sönam (vlastním jménem Ngawang N. Anjatsang), žijící v Londýně. Příležitost setkat se s ním, seznámit se s jeho filmovou tvorbou a zhlédnout ukázku z jeho cestopisného filmu Malý Tibet budete mít v pátek 2. února 2018 od 18.30 hod. v Himálajském centru - Potale.

Duchovní učení dzogčhen

V sobotu 3. února 2018 od 16.30 hod. se můžete v Himálajském centru - Potale setkat s tibetským duchovním Erang rinpočhe, který je nositelem linie učení dzogčhen. Seznámí nás s náboženskými tradicemi svého kláštera ve východní části Tibetu. Po přednášce bude následovat tradiční tibetský rituál vedený rinpočhem. Tlumočení zajištěno.

Smysl sebeupálení

V neděli 4. února 2018 v 17 hod. vás srdečně zveme do kina Pilotů na dokumentární film tibetského režiséra Sönama Matčin syn (s anglickými a českými titulky), v němž sleduje příběh 16letého Dordže Ccheringa, jenž se sebeupálil v únoru 2016 v severní Indii a stal se jedním z více než 150 Tibeťanů, kteří tímto způsobem projevili nesouhlas se situací Tibeťanů ve své zemi. V rozhovorech s chlapcovými rodiči, učiteli, přáteli i vůdčími osobnostmi tibetské exilové komunity hledá odpověď na otázky o nejvyšší oběti života jako společensko-politickém apelu a jeho smyslu a dopadu. 

Hostem následné besedy bude spolu s autorem filmu také historik Petr Blažek, poradce filmu Hořící keř a autor knihy o Janu Palachovi. Tlumočení zajištěno.

Více čtěte na Reflex.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud