Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Opilec zapálil kontejnery a vyvolal falešný poplach. Pražská policie po něm pátrá

Opilec zapálil kontejnery a vyvolal falešný poplach. Pražská policie po něm pátrá

Pražští policisté hledají žháře, který v druhé polovině září zapálil šest kontejnerů u stanice metra Florenc a později nahlásil bombu ve stanici I. P. Pavlova. Muž je pravděpodobně bezdomovec, oba skutky zřejmě spáchal v podnapilém stavu. Za poškození cizí věci a šíření poplašné zprávy mu hrozí až tři roky vězení. ČTK o tom informoval policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Muže v obou stanicích zachytily bezpečnostní kamery. Svým jednáním způsobil podle Hulana škodu v řádu desetitisíců korun. Situace podle Hulana omezila provoz tramvají a metra, vyjelo kvůli němu nemalé množství policistů. "Podobně nemalé množství, tentokrát hasičů, zaměstnala eliminace zmiňovaných šesti požárů zapálených kontejnerů," řekl Hulan.

Muže se zatím nepodařilo vypátrat, proto se policisté obracejí s prosbou na veřejnost. "Pokud hledaného muže poznáváte, víte, kde bydlí nebo se pohybuje, předejte prosím tyto informace policistům prostřednictvím linky tísňového volání 158," uvedl Hulan.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1