Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Oprava sportovišť či podpora sportovních akcí. Praha rozdělí na grantech do sportu 200 milionů

Oprava sportovišť či podpora sportovních akcí. Praha rozdělí na grantech do sportu 200 milionů

Praha letos rozdělí na grantech do sportu 202,6 milionu korun. Peníze půjdou na výstavbu, opravu či provoz sportovišť nebo na pořádání sportovních akcí. Rozdělení peněz ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé. Radní hlavního města již před časem schválili rozdělení dalších 32 milionů korun, z nichž část byla tzv. nadlimitní, a proto museli tyto dotace potvrdit ještě zastupitelé. Celkem Praha do roku 2020 vydá na sportovní granty 232,66 milionu.

Nejvyšší částku vydá na granty město v letošním roce. V příštím roce bude v rámci víceletých grantů rozděleno 22,95 milionu a v roce 2020 to bude 6,95 milionu korun. Na magistrát celkem dorazilo 731 žádostí, z nichž 53 jich úředníci kvůli chybám v žádostech vyřadili.

Nejvyšší částku 15 milionů korun dostanou například klub SK Ďáblice na výstavbu multifunkční haly nebo Spartak Praha na vybudování krytých atletických sektorů pro mládež v ulici Děkanská vinice. Tělovýchovná jednota Sportovní kluby Satalice obdrží 12,5 milionu na rekonstrukci povrchu fotbalového hřiště a povrchu dvou antukových tenisových kurtů. Na opravu opravu hřiště ve sportovním areálu u Čimického háje půjde 9,5 milionu korun.

V rámci pořádání sportovních akcí dostane milion korun 1. ČLTK na 18. ročník tenisového turnaje Prague Open. Z nich zaplatí mimo jiné pronájmy sportovišť, propagaci nebo ceny pro účastníky. Stejnou částku dostane na pořádání turnaje Česká Muaythai Asociace. Peníze dostanou i cyklisté nebo ragbisté.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1