Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podivné uzavření mostu. Expertům stačilo omezení jen pro tramvaje, ukazuje klíčový dokument

Podivné uzavření mostu. Expertům stačilo omezení jen pro tramvaje, ukazuje klíčový dokument

Uzavření Libeňského mostu v Praze nebylo nutné. Ukazuje to zápis z dnešní schůzky expertů z ČVUT, kteří doporučili uzavření pouze pro tramvaje v jednom směru. Dokument má INFO.CZ k dispozici. O celé akci, kterou oznámil radní za ČSSD Petr Dolínek, navíc podle informací INFO.CZ nevěděli ani pražští radní, ani starosta Prahy 8.

Schůzka expertů ČVUT, kteří most zkoumají už nějakou dobu, se uskutečnila dnes v Kloknerově ústavu v Praze. „Konstrukce mostu ve své žádné části nevyhovuje na požadavek zatížitelnosti...," uvádí zápis ze schůzky. Experti se tak nepochybně shodli, že stav mostu není dobrý, ale zároveň nedoporučili jeho úplné uzavření.

Podle nich by stačilo, kdyby byl most dočasně uzavřen pro tramvaje a následně podepřen. Poté by mohl být provoz tramvají v jednom směru opět obnoven. „Po podepření kritických částí a rámů inundačního mostu lze obnovit stávající omezený provoz tramvaje střídavě pouze v jednom směru a vozidla maximálně 5 tun," stojí v dokumentu.

Jako selhání města Prahy teď uzavírku mostu označují někteří starostové, konkrétně Prahy 7Jan Čižinský (KDU-ČSL/Trojkoalice) a Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD). 

„Zastupitelstvo hlavního města loni v únoru schválilo, že má být most opraven. Pokud ministerstvo rozhoduje o tom, zda má být památkou, měla být zahájena oprava, jako by jí byl. To, že se neopravuje, je neomluvitelné. Navíc problém není v části, o které ministerstvo jedná. Most je symbolem toho, že se město neumí o věci starat," řekl ČTK Čižinský.

Petrus uvedl, že se o uzavření mostu dozvěděl teprve dnes okolo 17:00. "Dopravně tolik zkoušená Praha 8 dostává další ránu. U Libeňského mostu je to o to horší, že dnes již mohl být opraven, nebo opravován, ale bohužel se z toho stalo politikum," uvedl. Na páteční ráno svolal jednání zástupců Prahy 8, Technické správy komunikací (TSK), dopravního podniku, Ropidu a městské policie.

Oba starostové pak chtějí, aby byl most pro MHD co nejdříve otevřen. "Budeme vyžadovat jednoznačné informace o tom, jak bude uzavření koordinováno, na jak dlouho se s uzavřením počítá a jak bude fungovat náhradní autobusová doprava," uvedl Petrus. Čižinský pak bude podle svých slov apelovat na to, aby se tramvaje na most vrátily co nejdříve.

Proti uzavírce se ohradil také zastupitel hlavního města Prahy Matěj Stropnických ze Strany Zelených. „Zajímalo by mě, jestli pan Dolínek má tyto dopravní cesty zajištěné, protože v případě bourání mostu a stavby nového měl vedle stát most provizorní, a to po celou dobu rekonstrukce. Kde ho Dolínek má? Jak to, že zavírá mosty, aniž by měl alternativní trasy? Ten člověk začíná být nebezpečný. Takhle se to nedá dělat, že se jeden den člověk rozhodne, nemá to schválené a nikdo o tom ani nejedená," uvedl v rozhovoru pro INFO.CZ.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744