Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Praha 10 dala za horský hotel 100 milionů korun. Teď tam nemůžou jezdit děti kvůli špatné hygieně

Praha 10 dala za horský hotel 100 milionů korun. Teď tam nemůžou jezdit děti kvůli špatné hygieně

Žáci základních škol z Prahy 10 zatím neodjedou na školu v přírodě do Horského hotelu, který městská část vlastní v Jánských Lázních. Radnice chce mít jistotu, zda je zařízení v Krkonoších v pořádku. Dnes o tom informoval mluvčí Prahy 10 Vít Novák. Městská část má s objektem dlouhodobé problémy, kromě porušení hygienických norem byla podle opozičních zastupitelů v minulosti předražena rekonstrukce.

 "Chceme si být jistí, že děti budou na Černé hoře ubytované v odpovídajících bezpečnostních a hygienických podmínkách. Dokud si tím jistí nebudeme, výjezdy dětí na Horský hotel pozastavíme," uvedl radní Prahy 10 pro školství Ondřej Počarovský (TOP 09).

V průběhu léta radnice obdržela zprávu hygieniků, že provozovatel v minulosti nedodržoval některé hygienické limity. Na pokyn rady městské části nyní stav objektu prověřují nezávislí odborníci. Do hotelu každoročně jezdí na školy v přírodě několik tisíc dětí ze škol v Praze 10, přes léto jej soukromý provozovatel využívá komerčně.

Objekt hotelu vlastní společnost Praha 10 - Majetková, zřizovaná městskou částí. Zastupitelská opozice kritizovala rekonstrukci budovy z léta 2014, která podle nich byla nekvalitně provedená a navíc výrazně předražená. Padlo kvůli tomu i trestní oznámení. Dříve se objevilo také obvinění, že se někteří zastupitelé Prahy 10 v hotelu rekreovali zdarma.

Budovu na svazích Černé hory koupila Praha 10 v roce 2008 za 48 milionů korun, za dalších více než 50 milionů ji poté opravila. Hotel pro městskou část spravuje soukromá firma vzešlá z výběrového řízení. Koupi hotelu tehdejší vedení radnice odůvodňovalo potřebou rekreace dětí ze škol ve správě městské části. Dotované pobyty vycházejí na 800 až 1000 korun za týden.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1