Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Praha může být jako Berlín nebo Vídeň, říká Pospíšil. Chce být primátorem

Praha může být jako Berlín nebo Vídeň, říká Pospíšil. Chce být primátorem

Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil pomýšlí na post pražského primátora. Lídra společné kandidátky TOP 09 a STAN strany teprve v nadcházejícím měsíci vyberou, Pospíšil však neskrývá své ambice. Praha by se podle něj pod novým vedením mohla stát evropskou metropolí, jakými jsou Berlín nebo Vídeň. Pokud ale bude pokračovat ve stagnaci, za které podle něj může vládnoucí hnutí ANO v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou, tak se z Prahy může stát metropole druhé kategorie.

Na tiskové konferenci jste řekl, že máte ambici být lídrem společné kandidátky TOP 09 a STAN. Jak velká je šance, že jím opravdu budete?

My jsme demokratické strany a v tuto chvíli začínáme dávat celý projekt personálně dohromady. Doposud jsme jednali hlavně o programu, bylo několik schůzek a naším cílem bylo zjistit, zda máme jasné programové priority a jsme schopni nabídnout Pražanům řešení problémů Prahy. Zjistili jsme, že ano, a proto jsme podepsali to memorandum. Teď začneme řešit detaily programu a také personální obsazení. Já jsem své ambice jasně řekl, ale teď teprve probíhají jednání. Jsme demokratické strany, musíme se domluvit.

Kdybyste byl opravdu primátorem, je to slučitelné s mandátem europoslance?

Velmi spekulujeme, ale samozřejmě bych v tom případě nebyl europoslancem, to je jasné. Není možné vykonávat dvě takové funkce. To by mě ani nenapadlo.

Koho považujete za největšího soupeře, hnutí ANO?

Myslím si, že největší soupeř bude hnutí ANO. Je politicky odpovědné za to, že Praha stagnuje, nestaví se tu a nerozvíjí se dopravní infrastruktura. Přesto vzhledem k tomu, že ANO zažívá politický boom díky své populistické politice, mnoho lidí zřejmě bude volit hnutí ANO kvůli Andreji Babišovi a trochu zapomene na to, jak ANO Prahu řídí. I přes neúspěšnou politiku primátorky Adriany Krnáčové považuji hnutí ANO za silného soupeře v komunálních volbách v Praze.

Myslíte, že ANO postaví v Praze jiného lídra místo paní Krnáčové?

ČTĚTE POKRAČOVÁNÍ NA WEBU E15.CZ

 


Na tiskové konferenci jste řekl, že máte ambici být lídrem společné kandidátky TOP 09 a STAN. Jak velká je šance, že jím opravdu budete? My jsme demokratické strany a v tuto chvíli začínáme dávat celý projekt personálně dohromady. Doposud jsme jednali hlavně o programu, bylo několik schůzek a naším cílem bylo zjistit, zda máme jasné programové priority a jsme schopni nabídnout Pražanům řešení problémů Prahy. Zjistili jsme, že ano, a proto jsme podepsali to memorandum. Teď začneme řešit detaily programu a také personální obsazení. Já jsem své ambice jasně řekl, ale teď teprve probíhají jednání. Jsme demokratické strany, musíme se domluvit. Kdybyste byl opravdu primátorem, je to slučitelné s mandátem europoslance? Velmi spekulujeme, ale samozřejmě bych v tom případě nebyl europoslancem, to je jasné. Není možné vykonávat dvě takové funkce. To by mě ani nenapadlo. Koho považujete za největšího soupeře, hnutí ANO? Myslím si, že největší soupeř bude hnutí ANO. Je politicky odpovědné za to, že Praha stagnuje, nestaví se tu a nerozvíjí se dopravní infrastruktura. Přesto vzhledem k tomu, že ANO zažívá politický boom díky své populistické politice, mnoho lidí zřejmě bude volit hnutí ANO kvůli Andreji Babišovi a trochu zapomene na to, jak ANO Prahu řídí. I přes neúspěšnou politiku primátorky Adriany Krnáčové považuji hnutí ANO za silného soupeře v komunálních volbách v Praze.

Více na http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/praha-muze-byt-jako-berlin-nebo-viden-rika-pospisil-chce-byt-primatorem-1344217
 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1