Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Praha pomůže začínajícím podnikatelům, rozdělí mezi ně 480 milionů korun

Praha pomůže začínajícím podnikatelům, rozdělí mezi ně 480 milionů korun

Pražský magistrát rozdělí mezi začínající podnikatele 480 milionů korun. Peníze rozdělí prostřednictvím tzv. podnikatelských voucherů. Novinářům to ve čtvrtek řekla pražská radní Irena Ropková (ČSSD). Jde o peníze, které město získalo z fondů Evropské unie, podnikatelé mohou získat až 85 procent peněz nutných na projekt. Příjem žádostí začne v říjnu 2018.

Praha program nazvala Pražský voucher. „Je to projekt, kterým chceme podpořit zejména začínající podnikatele. Benefitem je administrativní jednoduchost a dostupnost, kdy máme vyčleněno poměrně dost peněz. Nabízíme zároveň poradenství prostřednictvím magistrátu,“ řekla Ropková.

„Jsem velice ráda, že se nám podařilo uvést tento projekt, který má za cíl podpořit začínající podnikatele a hlavně, že se nám podařilo získat finanční prostředky z evropských fondů právě pro hlavní město. Tyto peníze by měly pomoci opět zlepšit povědomí o českých firmách a zajistit jim potřebné peníze do začátku,“ uvedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

Podnikatelé mohou získat podporu na inovační projekty, kreativní služby, koučing, mentoring a na pobyty v zahraničních inkubátorech. „Tady je možné využít poradenské služby od zahraničních mentorů,“ řekla Ropková. Poslední možností získání peněz je propagace na zahraničních veletrzích, kdy je možné z těchto peněz hradit například pronájem plochy nebo montáž a demontáž stánku.

Podnikatelé pro podání žádosti vyplní několik formulářů, komunikace s úřadem je pouze elektronická. Žádost mohou podat malé a střední podniky zaměstnávající méně než 250 osob s obratem do 50 milionů eur ročně. Další podmínkou je mít sídlo v hlavním městě. „Podle našich údajů se do Pražského voucheru může zapojit přibližně 37.000 firem,“ uvedl ředitel magistrátního odboru projektového řízení Jan Dobrovský.

Žádosti bude možné podávat pouze prostřednictvím datové schránky nebo informačního systému.

Pilotní projekt voucherů spustila Praha v roce 2013. Tehdy o ně projevily zájem desítky firem.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232