Praha školí Peking v letecké záchranné službě. Čínským zájemcům předá třicetileté know-how | info.cz

Články odjinud

Praha školí Peking v letecké záchranné službě. Čínským zájemcům předá třicetileté know-how

Zkušenosti a profesionalita českých záchranářů mají pověst ve světě. Jejich know-how chce nyní získat také Čína, která skrze instituci partnerských měst uzavřela dohodu o sdílení zkušeností v letecké záchranné službě. Oproti východní velmoci mají čeští záchranáři v poskytování přednemocniční péče třicetiletou tradici. O spolupráci s Prahou nimi projevily zájem Peking a Šanghaj, celý projekt by se pak neobešel bez podpory společnosti Home Credit. 

„Pro kolegy jsme vytvořili standardní manuál, který využívají i naši letečtí záchranáři. Ti obvykle nejprve působí v pozemní složce,“ vysvětluje ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch. Materiál obsahuje zejména přehled případů, kdy je vyslání vrtulníku vhodné nebo přímo nutné, ale i bezpečnostní instrukce nebo pravidla komunikace posádky. Celkem zabere série školení přibližně 80 hodin.

Pro čínskou stranu má projekt nesporný význam. V Šanghaji až dosud letecká záchranná služba vůbec nefungovala a v Pekingu sice příslušné letecké centrum existuje, s metodikou rutinního používání vrtulníku pro záchranné lety tu však zatím nepracovali. „Primárně od nás přebírají nasazení vrtulníku v terénu,“ říká Petr Kolouch.

Čínská strana se od českých záchranářů učí dvěma způsoby: záchranáři ze Šanghaje absolvují kurz přímo v České republice, zájemci z Pekingu pak hradí pobyt českých specialistů v Číně a pro teoretickou část školení využívají metodu konferencí na dálku. V současné chvíli čeká český tým právě už jen praktická část výuky s čínskými posádkami a vrtulníkem, která má být završena do konce roku.

Ačkoli má být metodika zásahů originál „Made in ČR“, liší se v obou zemích systém financování. Zatímco u nás sponzoruje letecké základny především ministerstvo zdravotnictví, čínská strana dosud v otázce sponzoringu jasno nemá. Samotný projekt výcviku a výměny informací pak v rámci svého programu společenské odpovědnosti uhradila čínská divize společnosti Home Credit.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud