Praze přibylo 2316 obyvatel. V hlavním městě žije 1,297 milionů lidí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Praze přibylo 2316 obyvatel. V hlavním městě žije 1,297 milionů lidí

Praze přibylo 2316 obyvatel. V hlavním městě žije 1,297 milionů lidí

V Praze za první čtvrtletí přibylo 2316 obyvatel, ke konci března v hlavním městě žilo téměř 1,297 milionu lidí. Nárůst byl dán hlavně stěhováním. Přirozeným přírůstkem se počet obyvatel zvýšil o 207 lidí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Do Prahy se v prvním čtvrtletí přistěhovalo 10.130 lidí, převažovali příchozí z České republiky. Z jiných regionů Česka se do metropole přistěhovalo 5280 lidí, zbytek byl ze zahraničí. Prahu naopak opustilo 8021 obyvatel, stěhováním se tak v prvním čtvrtletí počet lidí v hlavním městě zvýšil o 2109.

Obyvatel přibylo také díky tomu, že méně lidí zemřelo, než se narodilo. Na svět v prvním čtvrtletí v Praze přišlo 3558 dětí, zemřelých bylo 3351.

Do manželství v hlavním městě od ledna do konce března vstoupilo 411 párů, z toho v 215 případech to byl pro oba snoubence první sňatek. Rozvodů bylo víc než sňatků, úřady jich v Praze evidují 643. Víc než polovina z nich vycházela ze společného návrhu manželů.

Hlavní město zůstává druhým nejlidnatějším regionem České republiky. Na prvním místě je Středočeský kraj, kde na konci března žilo víc než 1,356 milionu obyvatel. Více než milion mají ještě Moravskoslezský a Jihomoravský kraj.

 

V celé České republice počet obyvatel v prvním čtvrtletí vzrostl zhruba o 3300 na 10,613.350 lidí. Přírůstek zajistila zahraniční migrace, a to nejvíce z Ukrajiny a Slovenska. Od ledna do konce března více lidí zemřelo, než se narodilo. Praha patří k šesti krajům, ve kterých se počet obyvatel zvyšoval.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.