Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Praze přibylo 2316 obyvatel. V hlavním městě žije 1,297 milionů lidí

Praze přibylo 2316 obyvatel. V hlavním městě žije 1,297 milionů lidí

V Praze za první čtvrtletí přibylo 2316 obyvatel, ke konci března v hlavním městě žilo téměř 1,297 milionu lidí. Nárůst byl dán hlavně stěhováním. Přirozeným přírůstkem se počet obyvatel zvýšil o 207 lidí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Do Prahy se v prvním čtvrtletí přistěhovalo 10.130 lidí, převažovali příchozí z České republiky. Z jiných regionů Česka se do metropole přistěhovalo 5280 lidí, zbytek byl ze zahraničí. Prahu naopak opustilo 8021 obyvatel, stěhováním se tak v prvním čtvrtletí počet lidí v hlavním městě zvýšil o 2109.

Obyvatel přibylo také díky tomu, že méně lidí zemřelo, než se narodilo. Na svět v prvním čtvrtletí v Praze přišlo 3558 dětí, zemřelých bylo 3351.

Do manželství v hlavním městě od ledna do konce března vstoupilo 411 párů, z toho v 215 případech to byl pro oba snoubence první sňatek. Rozvodů bylo víc než sňatků, úřady jich v Praze evidují 643. Víc než polovina z nich vycházela ze společného návrhu manželů.

Hlavní město zůstává druhým nejlidnatějším regionem České republiky. Na prvním místě je Středočeský kraj, kde na konci března žilo víc než 1,356 milionu obyvatel. Více než milion mají ještě Moravskoslezský a Jihomoravský kraj.

 

V celé České republice počet obyvatel v prvním čtvrtletí vzrostl zhruba o 3300 na 10,613.350 lidí. Přírůstek zajistila zahraniční migrace, a to nejvíce z Ukrajiny a Slovenska. Od ledna do konce března více lidí zemřelo, než se narodilo. Praha patří k šesti krajům, ve kterých se počet obyvatel zvyšoval.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1