Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pražská galerie nabízí unikátní podívanou. Zblízka si prohlédnete lidské i hovězí srdce

Pražská galerie nabízí unikátní podívanou. Zblízka si prohlédnete lidské i hovězí srdce

V úterý 14. listopadu se v pražské DSC Gallery konala vernisáž k výstavě Žiješ srdcem, která je součástí stejnojmenné kampaně neziskové organizace Loono. Výstava poběží do konce listopadu a vyvrcholí charitativní dražbou. Mezi umělce, kteří se do projektu zapojili, patří i taková jména, jako jsou třeba Maxim Velčovský nebo Liběna Rochová. Návštěvníky však asi nejvíce zaujmou opravdová naložená srdce…

Jak často máte příležitost prohlédnout si lidské srdce v nálevu? Pokud nejste zrovna student lékařské fakulty, tak asi moc často ne. Pokud vás láká se nejen na lidské, ale třeba i hovězí srdce podívat, zavítejte do konce listopadu do pražské DSC Gallery na výstavu Žiješ srdcem. K vidění je toho ale mnohem víc.

Výstava nabízí nejen lidské, hovězí a vepřové srdce v nálevu, ale zejména díla designová a umělecká od předních osobností české scény. „Pozvání do projektu přijali přední čeští designéři napříč obory. Vznikla tak unikátní sestava autorů, z nichž každý svým vlastním rukopisem a specifickou technikou zpracoval jednotné téma propojující výstavu. Různorodost exponátů reflektuje odlišné vnímání srdce každého z nás a návštěvníka výstavy vyzývá k zamyšlení nad srdcem vlastním,“ prozradila kurátorka výstavy Michaela Juřenčáková z organizace Loono.

Na výstavě jsou dále k vidění šperky od Markéty Kratochvílové či Janji Prokić, nábytek od Tadeáše Podrackého a objekty studia Zorya, Maxima Velčovského či studia Dechem, hodiny od autorského dua Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka, oblečení od Liběny Rochové či Terezy Rosalie Kladošové. Mezi výtvarníky se zapojili Maria Makeeva, Michal Bačák, Viktor Frešo, Tomski a Polanski, Andrej Dúbravský, Michal Cimala, Ašot Haas, Michal Motyčka a David Pešat.

O jeden z nejzajímavějších objektů se postaral Maxim Velčovský, který vytvořil duté srdce. To pak vyplnil svými osobními věcmi, například i pyžamem a různými drobnostmi, které ho obklopují. Jako celek tak jeho model srdce vytváří „Velčovského srdeční archiv“.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744