Pražské náplavky čeká revoluce. Budou vypadat jako z budoucnosti | info.cz

Články odjinud

Pražské náplavky čeká revoluce. Budou vypadat jako z budoucnosti

Pražské náplavky; místa, která oživila společenský život metropole, stala se bezmála kultem – a v posledních letech přišla podle názoru mnoha lokálních obyvatel o svůj genius loci.

Betonové pásy v povodí Vltavy sloužily mnoho let jako místa víkendových rodinných procházek spojených s krmením labutí a kachen, dokud si jich počátkem desátých let nového století nevšimlo několik podnikavých duší, které mu v následujících měsících a letech vdechly novou image cool společenského centra denního i nočního setkávání.

Netrvalo dlouho, a podniků u řeky začalo přibývat. Doplnily je kotvící lodě, které se otevřely veřejnosti a kromě kaváren a restaurací daly prostor i výstavám či kulturním akcím. Prostor náplavky se zakrátko spojil i s dalším novodobým fenoménem pražské metropole – farmářskými trhy, a z jejich fúze vznikla sobotní událost, která se pro mnoho Pražanů stala víkendovou tradicí.

Rodinné radosti i nadšení z možnosti se setkávat „alternativně“ však v posledních dvou letech ubylo. Na náplavky dorazila komerce a reklama ve všech podobách, počínaje lodním muzeem Karla Gotta, „pivními“ podniky určenými primárně pro odchyt bezelstných turistů konče. Proměnu atmosféry a odklon místních obyvatel od kdysi oblíbeného místa reflektuje i pražský magistrát, který se v současné době poohlíží po kurátorovi, který by měl přijít s vlastní koncepcí dalšího vývoje jedinečného prostoru.

„Kurátor bude mít unikátní možnost podílet se na formování a rozvíjení kulturního života v této atraktivní lokalitě. Očekáváme také, že zájemci o tuto pozici předloží vlastní koncepci fungování pražských náplavek, která se do budoucna stane dlouhodobým jednotícím rámcem,“ přibližuje budoucí profil kurátorovy funkce pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Pro náplavky se připravuje též celková rekonstrukce. Některé z architektonických koncepcí jsou už na světě a jejich vizualizace si můžete prohlédnout v naší obsáhlé galerii.

Chcete být kurátorem pražských náplavek právě vy?

Zájemci o pozici kurátora pražských náplavek se do otevřeného výběrového řízení mohou hlásit do 1. prosince 2017, bližší informace jsou k dispozici na tomto odkazu.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud