Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pražské náplavky čeká revoluce. Budou vypadat jako z budoucnosti

Pražské náplavky čeká revoluce. Budou vypadat jako z budoucnosti

Pražské náplavky; místa, která oživila společenský život metropole, stala se bezmála kultem – a v posledních letech přišla podle názoru mnoha lokálních obyvatel o svůj genius loci.

Betonové pásy v povodí Vltavy sloužily mnoho let jako místa víkendových rodinných procházek spojených s krmením labutí a kachen, dokud si jich počátkem desátých let nového století nevšimlo několik podnikavých duší, které mu v následujících měsících a letech vdechly novou image cool společenského centra denního i nočního setkávání.

Netrvalo dlouho, a podniků u řeky začalo přibývat. Doplnily je kotvící lodě, které se otevřely veřejnosti a kromě kaváren a restaurací daly prostor i výstavám či kulturním akcím. Prostor náplavky se zakrátko spojil i s dalším novodobým fenoménem pražské metropole – farmářskými trhy, a z jejich fúze vznikla sobotní událost, která se pro mnoho Pražanů stala víkendovou tradicí.

Rodinné radosti i nadšení z možnosti se setkávat „alternativně“ však v posledních dvou letech ubylo. Na náplavky dorazila komerce a reklama ve všech podobách, počínaje lodním muzeem Karla Gotta, „pivními“ podniky určenými primárně pro odchyt bezelstných turistů konče. Proměnu atmosféry a odklon místních obyvatel od kdysi oblíbeného místa reflektuje i pražský magistrát, který se v současné době poohlíží po kurátorovi, který by měl přijít s vlastní koncepcí dalšího vývoje jedinečného prostoru.

„Kurátor bude mít unikátní možnost podílet se na formování a rozvíjení kulturního života v této atraktivní lokalitě. Očekáváme také, že zájemci o tuto pozici předloží vlastní koncepci fungování pražských náplavek, která se do budoucna stane dlouhodobým jednotícím rámcem,“ přibližuje budoucí profil kurátorovy funkce pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Pro náplavky se připravuje též celková rekonstrukce. Některé z architektonických koncepcí jsou už na světě a jejich vizualizace si můžete prohlédnout v naší obsáhlé galerii.

Chcete být kurátorem pražských náplavek právě vy?

Zájemci o pozici kurátora pražských náplavek se do otevřeného výběrového řízení mohou hlásit do 1. prosince 2017, bližší informace jsou k dispozici na tomto odkazu.

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744