Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pražský symfonický orchestr láká na novou sezonu. Dojde na klasiku i modernu, povede ho dál Inkinen

Pražský symfonický orchestr láká na novou sezonu. Dojde na klasiku i modernu, povede ho dál Inkinen

Symfonický orchestr hlavního města Prahy odhalil program pro nastávající sezónu. Zároveň s ním zahájil i prodej předplatného a vstupenek na jednotlivé koncerty programu, jenž bude letos mimořádně bohatý také s ohledem na celorepubikové oslavy stoletého výročí české státnosti.

Rozpočtová politika se pod vedením radního Wolfa za poslední čtyři roky vzhledem k FOKU výrazně proměnila – z původních zhruba 78 milionů korun vzrostla podpora až k dnešním 109 milionům. „Podle mého názoru je potřeba vytvořit hudebníkům prostředí odpovídající jejich vzdělání,“ odůvodňuje třetinový rozpočtový nárůst Wolf. „Navíc je tu plodná soutěž mezi Českou filharmonií a FOKem, a byl bych rád, kdyby úroveň FOK jednou dorovnala z hlediska kvality i financí úroveň Filharmonie.“

Ředitel FOK Daniel Sobotka oznámil prodloužení angažmá současného finského šéfdirigenta Pietari Inkinena, který na svém postu setrvá až do června 2020. „V následujících dvou sezónách nás čeká spousta poutavých programů a zájezdů, a já věřím, že naše spolupráce i vzájemné hudební porozumění se bude jen a jen prohlubovat,“ komentoval to Pietari Inkinen.

Inkinen má za sebou obdivuhodnou kariéru, jejíž součástí je mj. šéfdirigentský post Japan Philharmonic Orchestra či hudební vedení New Zealand Symphony Orchestra. V rámci svého vychvalovaného působení u FOK už stihl navázat spolupráci se světově uznávanými sólisty, jako je Pinchas Zukerman, Arabella Steinbacher, Jan-Erik Gustafsson a další. S dalším z renomovaných jmen, japonským houslistou Daishinem Kashimotem, se FOK v lednu 2019 vydá na turné po Japonsku.

Pietari Inkinen obohacuje i repertoár orchestru; na podzim například uvedl v české premiéře významné dílo ze své vlasti – Sibeliovu chorální symfonii Kullervo. V 84. sezóně, kdy si Česká republika připomíná významná osmičková výročí, se ale můžeme těšit i na některé méně známé perly z českého repertoáru. Krom nejčastěji uváděných skladatelů, jako je Dvořák, Smetana či Martinů  se tak v sezónním repertoáru orchestru objeví například skladba Vzhůru srdce Ladislava Vycpálka nebo Foersterova Slavnostní předehra.

Symfonici se letos podívají i do polské Poznańi, kde otevřou sezónu Mou vlastí s digirentem Tomášem Braunerem. Mou vlast si pochopitelně bude moci poslechnout i obecenstvo pražské, a to pod taktovkou Tomáše Netopila. Výroční oslavy přinesou i projekci prvního českého velkofilmu Svatý Václav s živým doprovodem Oskara Nedbala a Jaroslava Křičky. Novým partnerem je totiž od letoška Národní filmový archiv, který stojí i za loni realizovaným projektem Obchodu na korze doprovázaného taktéž živým orchestrem. Do budoucna je navíc v plánu uvádět každoročně další jedinečné filmy.

„V rámci komorních řad FOK přivítá řadu špičkových umělců, jako jsou například Petr Nekoranec, Vladimir Ashkenazy se synem či soubor Graindelavoix. FOK uspořádá mimořádný koncert v Rudolfinu, na kterém zazní Händelovo oratorium Saul v podání Adama Plachetky a Andrease Scholla,“ upozornil dramaturg FOK Martin Rudovský. „Premiéry se odehrají také v komorních řadách – v klášteře sv. Anežky České zazní světová premiéra kantáty Martina Kumžáka, věnované právě této významné světici,“ doplnil.

A na kterou část letošní sezóny se nejvíc těší Jan Wolf? „Každý rok chodím na zahájení sezóny ve Valdštejnské zahradě, kde se hrají oblíbené žánry, většinou filmová hudba. Bývá tu vždy kolem 5 tisíc posluchačů, což je počet, který se do žádné klasické koncertní haly v Praze nevejde. Je vidět, že diváci se na tuto akci těší, a spolu s nimi i já,“ uvedl radní pro INFO.CZ.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1