Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pražský symfonický orchestr láká na novou sezonu. Dojde na klasiku i modernu, povede ho dál Inkinen

Pražský symfonický orchestr láká na novou sezonu. Dojde na klasiku i modernu, povede ho dál Inkinen

Symfonický orchestr hlavního města Prahy odhalil program pro nastávající sezónu. Zároveň s ním zahájil i prodej předplatného a vstupenek na jednotlivé koncerty programu, jenž bude letos mimořádně bohatý také s ohledem na celorepubikové oslavy stoletého výročí české státnosti.

Rozpočtová politika se pod vedením radního Wolfa za poslední čtyři roky vzhledem k FOKU výrazně proměnila – z původních zhruba 78 milionů korun vzrostla podpora až k dnešním 109 milionům. „Podle mého názoru je potřeba vytvořit hudebníkům prostředí odpovídající jejich vzdělání,“ odůvodňuje třetinový rozpočtový nárůst Wolf. „Navíc je tu plodná soutěž mezi Českou filharmonií a FOKem, a byl bych rád, kdyby úroveň FOK jednou dorovnala z hlediska kvality i financí úroveň Filharmonie.“

Ředitel FOK Daniel Sobotka oznámil prodloužení angažmá současného finského šéfdirigenta Pietari Inkinena, který na svém postu setrvá až do června 2020. „V následujících dvou sezónách nás čeká spousta poutavých programů a zájezdů, a já věřím, že naše spolupráce i vzájemné hudební porozumění se bude jen a jen prohlubovat,“ komentoval to Pietari Inkinen.

Inkinen má za sebou obdivuhodnou kariéru, jejíž součástí je mj. šéfdirigentský post Japan Philharmonic Orchestra či hudební vedení New Zealand Symphony Orchestra. V rámci svého vychvalovaného působení u FOK už stihl navázat spolupráci se světově uznávanými sólisty, jako je Pinchas Zukerman, Arabella Steinbacher, Jan-Erik Gustafsson a další. S dalším z renomovaných jmen, japonským houslistou Daishinem Kashimotem, se FOK v lednu 2019 vydá na turné po Japonsku.

Pietari Inkinen obohacuje i repertoár orchestru; na podzim například uvedl v české premiéře významné dílo ze své vlasti – Sibeliovu chorální symfonii Kullervo. V 84. sezóně, kdy si Česká republika připomíná významná osmičková výročí, se ale můžeme těšit i na některé méně známé perly z českého repertoáru. Krom nejčastěji uváděných skladatelů, jako je Dvořák, Smetana či Martinů  se tak v sezónním repertoáru orchestru objeví například skladba Vzhůru srdce Ladislava Vycpálka nebo Foersterova Slavnostní předehra.

Symfonici se letos podívají i do polské Poznańi, kde otevřou sezónu Mou vlastí s digirentem Tomášem Braunerem. Mou vlast si pochopitelně bude moci poslechnout i obecenstvo pražské, a to pod taktovkou Tomáše Netopila. Výroční oslavy přinesou i projekci prvního českého velkofilmu Svatý Václav s živým doprovodem Oskara Nedbala a Jaroslava Křičky. Novým partnerem je totiž od letoška Národní filmový archiv, který stojí i za loni realizovaným projektem Obchodu na korze doprovázaného taktéž živým orchestrem. Do budoucna je navíc v plánu uvádět každoročně další jedinečné filmy.

„V rámci komorních řad FOK přivítá řadu špičkových umělců, jako jsou například Petr Nekoranec, Vladimir Ashkenazy se synem či soubor Graindelavoix. FOK uspořádá mimořádný koncert v Rudolfinu, na kterém zazní Händelovo oratorium Saul v podání Adama Plachetky a Andrease Scholla,“ upozornil dramaturg FOK Martin Rudovský. „Premiéry se odehrají také v komorních řadách – v klášteře sv. Anežky České zazní světová premiéra kantáty Martina Kumžáka, věnované právě této významné světici,“ doplnil.

A na kterou část letošní sezóny se nejvíc těší Jan Wolf? „Každý rok chodím na zahájení sezóny ve Valdštejnské zahradě, kde se hrají oblíbené žánry, většinou filmová hudba. Bývá tu vždy kolem 5 tisíc posluchačů, což je počet, který se do žádné klasické koncertní haly v Praze nevejde. Je vidět, že diváci se na tuto akci těší, a spolu s nimi i já,“ uvedl radní pro INFO.CZ.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1