Pražský tendr na provoz přístřešků MHD láká nové hráče. Jde o lukrativní byznys | info.cz

Články odjinud

Pražský tendr na provoz přístřešků MHD láká nové hráče. Jde o lukrativní byznys

Plánovaný tendr na provoz pražských přístřešků pro městskou hromadnou dopravu láká nové hráče. Podle zpravodajského serveru iDnes.cz se jej chtějí zúčastnit kromě současného provozovatele JCDecaux i dvě nové firmy. Jednou z nich by podle iDnesu měla být firma Clear Channel Outdoor. 

V současnosti pražský mobiliář provozuje od roku 1994 firma JCDecaux, ale město s jejími službami příliš spokojené není. Radní jí vytýkají, že služby francouzské společnosti jsou služby moc drahé a česká metropole tak na spolupráci tratí. To ostatně potvrzuje i nedávná studie poradenské společnosti PWC, podle které Praha za provoz přístřešků hromadné dopravy inkasuje jen zlomek toho, co kasírují západní velkoměsta. Smlouva s JCDecaux končí v roce 2021.

"Z toho, co jsem viděl, je stávající stav mobiliáře v Praze zastaralý. Přístřešky pro MHD by měly například zahrnovat displeje s dopravními a jinými informacemi v reálném čase," řekl Mats Lundquist, šéf pro inovace a rozvoj společnosti Clear Channel Outdoor.

Podle něj současné nastavení městského mobiliáře není v rámci Evropy standardní. "Není to standardní délka smlouvy. Běžná délka smluv na provozování městského mobiliáře v západní Evropě je 10 až 12 let. Tak dlouhý kontrakt by měl jít ruku v ruce s mnohem vyššími investicemi," dodal.

Praha proto připravuje nový tendr, který by chtěla vypsat do konce letošního roku. Ten by měl fungovat na podobném principu jako nyní: firma, která zvítězí, bude mít přístřešky ve správě, provozovat je, udržovat a platit za ně Praze nájem. Na oplátku na nich však bude moci vystavovat reklamu. 

Společnost JCDecaux již uvedla, že se plánuje nového tendru zúčastnit, kromě ní ale podle iDnesu, který se odvolává na radního pro majetek Jana Chabra, o účast v soutěži projevili zájem i dva noví hráči. Jedním z nich má být Clear Channel Outdoor. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud