Přechod na bezhotovostní platby by Praze přinesl miliardy a obchodníkům ušetřil čas, tvrdí studie. | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přechod na bezhotovostní platby by Praze přinesl miliardy a obchodníkům ušetřil čas, tvrdí studie.

Přechod na bezhotovostní platby by Praze přinesl miliardy a obchodníkům ušetřil čas, tvrdí studie.

Přechod na bezhotovostní platby by pražským spotřebitelům, obchodníkům i veřejným institucím přinesly přes 33 miliard korun. Potenciální přínosy přesunu od hotovosti k digitálním platbám vyčíslila společnost Visa ve studii, která uskutečnila ve stovce měst po celém světě.

Úroveň podílu bezhotovostních plateb ve studiu odpovídá situaci, kdy by celá populace využívala digitální platby jako nyní deset procent nejvíce aktivních uživatelů.

Celkem 26 miliard korun by podle studie ušetřili v Praze podnikatelé a firmy, šest miliard veřejné instituce a více než miliardu korun čistého zisku by vydělali spotřebitelé. Hlavními zdroji zisku by byly úspora času, menší administrativní zátěž, zrychlený růst ekonomiky i snížení kriminality spojené s hotovostí.

V Česku provádíme 91 procent všech plateb kartou bezkontaktně, což nás staví na druhou příčku na světě hned za Austrálii. Rezervy ale máme v celkovém počtu obchodních míst, kde lze platit kartou nebo mobilem. Naše studie pak ukazuje, jak obrovský ekonomický potenciál bezhotovostní platby kartou, mobilním zařízením či přes internet mohou mít, uvedl regionální manažer Visa pro ČR a Slovensko Marcel Gajdoš.

Digitální platby by přinesly pro podnikatele a firmy úsporu času při zpracovávání příchozích i odchozích plateb, i zvýšení počtu zákazníků a tržeb. Veřejný sektor by vydělal díky vyšším příjmům z daní, podpoře ekonomického růstu, nižší administrativní zátěži i menším nákladům na řešení kriminality spojené s hotovostí. Spotřebitelé by získali v důsledku úspor času při provádění bankovních transakcí, plateb v obchodech a dopravě a díky snížení kriminality, uvedla Visa.

Nástup digitálních plateb bude mít podle Visy zásadní vliv na hospodářský růst města, zejména z dlouhodobé perspektivy. Během 15 let by měly bezhotovostní platby v Praze podpořit zvýšení růstu HDP o 0,24 procentního bodu, nárůst zaměstnanosti o 1,4 procenta, růst mezd o 0,2 procenta a stejné zvýšení produktivity práce.

Základním předpokladem pro nástup bezhotovostních plateb je rozšíření akceptační sítě. V Česku je stále prostor pro přibližně 90.000 nových akceptačních míst. Ve světě očekáváme až desetinásobný nárůst akceptačních míst a podobně by se měl vyvíjet i trh v ČR. Objem karetních transakcí u nás tvoří sice více než pětinu útrat domácností, naším cílem je ale přiblížit se Skandinávii, kde je to 60 procent, uzavřel Gajdoš.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.