Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Premiér a primátorka vyhrožují Uberu: Buď budete dodržovat zákony země, nebo z ní odejděte

Premiér a primátorka vyhrožují Uberu: Buď budete dodržovat zákony země, nebo z ní odejděte

Premiér v demisi Andrej Babiš a pražská primátorka Adriana Krnáčová si dnes došlápli na alternativní taxislužbu Uber. Generálnímu řediteli této polečnosti Daru Khosrowshahimu zaslali dopis, ve kterém ho vyzývají, aby společnost dodržovala české právo.

„Žádáme vás, abyste hned začali respektovat zákony naší země a přizpůsobili vaše služby našim zákonům,“ nařizují oba politici Uberu s tím, že pokud firma nebude zákon dodržovat, měla by opustit zemi.

V dopise se dále píše, že české úřady využijí všechny dostupné kontrolní mechanismy, aby zamezily daňovým únikům a zajistí ze zákona vyžadovanou bezpečnost cestujících. Babiš s Krnáčovou také vyhrožují kriminálním vyšetřováním podvodů a upozorňují firmu na nedostatečnou spolupráci s českou policií.

„V České republice máme mnoho nadšených fanoušků moderních technologií, pokrokových zákonů i z toho vyplývajících výhod, které tyto zákazníkům přinášejí", píší oba politici. „Jak ale ukázaly ostatní služby podobného typu, nabízeny mohou být pouze v souladu se zákony naší země", dodávají premiér v demisi a primátorka.

Pražští taxikáři dnes opět protestovali proti službám typu Uber. Taxikářům vadí zejména to, že Uber řidiči jezdí bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber působí v Praze od poloviny srpna 2014, zpočátku jen pro profesionální dopravce s limuzínami.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1