Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Průtahy ve stavebním řízení jsou v Praze delší než v Zimbabwe. Za růst cen bytů může úředník, tvrdí odborníci

Průtahy ve stavebním řízení jsou v Praze delší než v Zimbabwe. Za růst cen bytů může úředník, tvrdí odborníci

Přebujelá byrokracie, arogance úředníků a délka stavebního řízení na úrovni státu Zimbabwe. To jsou podle odborníků oslovených zpravodajským serverem INFO.CZ hlavní viníci tristní situace na pražském rezidenčním trhu. Počet  zahájených výstaveb domů a počet vydaných stavebních povolení jsou proto na nejnižších úrovních od přelomu tisíciletí, ukazují data analýzy společnosti Deloitte. Přitom právě nedostatek nabídky je hlavní faktor, který žene v české metropoli ceny bytů vzhůru.

Strmý růst až k ceně 100 tisíc korun za metr čtvereční. Tak se v posledních letech vyvíjí situace na pražském realitním trhu. V prvním letošním pololetí se průměrná cena prodaných bytů zvýšila takřka o čtvrtinu na 94 tisíc korun za metr čtvereční, podle odborníků ale bude ještě hůř a stotisícovou hranici se „podaří“ prolomit ještě letos.

Důvodem je podle odborníků především problém na straně nabídky - volné byty zkrátka v Praze nejsou. To potvrzují i tvrdá data z analýzy společnosti Deloitte, podle kterých se v prvním pololetí loňského roku v Praze postavilo nejméně bytů od přelomu tisíciletí. Podobná situace pak panuje i v oblasti vydaných stavebních povolení.

Důvodem tristní bytové výstavby jsou přitom především byrokratické překážky, růst cen tak jde do značné míry na vrub pražským úředníkům. „Pokud jde o rychlost udělování stavebního povolení, patří Česká republika k těm nejpomalejším zemím v Evropě,“ vysvětluje pro INFO.CZ Ondřej Mašín, ředitel realitní kanceláře Bidli, podle něhož budou ceny pražských bytů dále růst. 

Slova odborníků podporují i statistiky. V letošním žebříčku Světové banky o míře byrokratických překážek při vyřizování stavebního povolení Česká republika skončila na 166. místě ze 185 zemí. Tedy na úrovni zemí jako Zimbabwe či Trinidad a Tobago, kde trvá vyřízení přes osm měsíců. Světová banka navíc sestavuje žebříček podle zákonných lhůt, reálná situace v Česku je tak výrazně horší a vyřizování stavebního řízení často trvá i několik let.

Apetit stavět přitom developerům přitom nyní, v období ekonomické konjunktury, rozhodně nechybí. „Developeři by stavěli velmi rádi,“ říká pro INFO.CZ generální ředitel společnosti Next Reality Robert Hanzl. „Mají nakoupené pozemky, nicméně nové výstavbě brání obrovské legislativní průtahy ve stavebních řízeních, kvůli kterým se nyní realizují projekty, které se připravovaly už v letech 2011 až 2015.“

Že povolování většího bytového projektu úředníkům zabere klidně i více než pět let souhlasí i generální ředitel developera Ekospol Evžen Korec. „Úředníci často několikanásobně překračují lhůty pro vydání stanoviska, protože podle platné právní úpravy jim za to nehrozí žádný postih,“ tvrdí pro INFO.CZ Korec.

Podíl na neschvalování nových staveb mají podle Korce i úředníci stavebních úřadů, kteří nerespektují správní lhůty. „Úředníci jsou v této činnosti často podporování lokálními politiky, kteří si na boji proti ´zlým developerům´ postavili politickou kariéru,“ argumentuje ředitel Ekospolu.

Podle Korce je jedinou možností, jak současnou situaci odblokovat, povolení více konkurenčních bytových projektů. „To by mělo pozitivní vliv také na rostoucí cenu bytů.“ Pokud se nepodaří legislativní a byrokratické prostředí při vyřizování stavebního řízení zefektivnit, je pro Prahu cena 100 tisíc korun za metr čtvereční jistou budoucností. 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1