Rada města Prahy by se měla zabývat situací na pražském Výstavišti. Situace není udržitelná, tvrdí zastupitel | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rada města Prahy by se měla zabývat situací na pražském Výstavišti. Situace není udržitelná, tvrdí zastupitel

Rada města Prahy by se měla zabývat situací na pražském Výstavišti. Situace není udržitelná, tvrdí zastupitel

Situací v akciové společnosti Výstaviště Praha by se měla zabývat rada hlavního města jakožto valná hromada. Dnes ji k tomu vyzval výbor pro kulturu. Pochyby o dění vyvolala rezignace předsedy dozorčí rady firmy Výstaviště Praha Pavla Vyhnánka (Praha 7 Sobě), který své rozhodnutí odůvodnil nedodržováním zákona ze strany akciové společnosti.

„Myslím, že situace v akciové společnosti Výstaviště není udržitelná,“ řekl opoziční zastupitel Václav Novotný (TOP 09), podle kterého se výstaviště nechává řídit zvenku. Problémem je údajné nezveřejňování veřejných zakázek a uzavírání nevýhodných smluv. „Je to blbě lidsky obsazené, je to sporné, jak to běží ekonomicky, je tam bezesporu nějaká potíž ve smluvní agendě. A to zásadní,“ dodal. Výbor jednomyslně přijal usnesení, kterým vyzval radu hlavního města, aby v pozici valné hromady neprodleně řešila personální, ekonomickou a smluvní situaci.

Rozhodnutí odejít z dozorčí rady Výstaviště Praha Vyhnánek odůvodnil na sociální síti facebook. Část představenstva společnosti podle Vyhnánka ohrožuje zájmy Výstaviště a porušuje zákony. „Dovoluji si tvrdit, že podstatná část z nich souvisí s neodolatelným nutkáním několika manažerů přihrávat veřejné zakázky svým kamarádům a spřáteleným firmám,“ uvedl Vyhnánek.

Dozorčí rada podle Vyhnánka jednomyslně schválila svolání valné hromady, kterou je rada hlavního města, aby se problémy zabývala. Jako jediná z radních na to reagovala náměstkyně Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Na funkci proto rezignoval, když neviděl zájem se situací zabývat ze strany jediného akcionáře.

Situaci kolem Výstaviště, které je památkově chráněno, řeší Praha řadu let. Před časem se město vyvázalo z dlouhodobé a podle některých názorů nevýhodné nájemní smlouvy se společností Incheba. Některé další akce ale bude tato firma na výstavišti pořádat až do letošního roku. Od začátku roku 2015 přešla správa pod městskou společnost.

Areál u Stromovky vznikl v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Poškodila ho povodeň v roce 2002 a o šest let později požár Průmyslového paláce.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.