Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

REPORTÁŽ: Podivná blokáda kvůli Uberu. Praha si s protestujícími taxikáři poradila

REPORTÁŽ: Podivná blokáda kvůli Uberu. Praha si s protestujícími taxikáři poradila

Praha má za sebou den, kterého se její obyvatelé obávali. Protest taxikářů proti řidičům aplikace Uber hrozil ochromením Letiště Václava Havla. Pražanů i turistů se však dotkl jen minimálně. Jak vypadalo trochu netradiční první říjnové pondělí v hlavním městě?

Je krátce před desátou hodinou a pražská primátorka Adriana Krnáčová přijíždí na Letiště Václava Havla. Na Ruzyni chce vyjednat příměří s revoltujícími taxikáři, a odvrátit tak protest, od něhož nikdo příliš neví, co čekat.

Na nedaleké Evropské třídě, hlavní cestě vedoucí na letiště, se mezitím demonstranti shromažďují ve svých vozech. Čekají na povel. Když jednání kolem půl jedenácté selžou, dají se do pohybu.

Popojížděním kupředu

Letiště ale zatím stále působí ospale. Jako by se tu nic mimořádného nedělo. Slunce se pomalu prodírá mraky, ale po taxikářích jako by se slehla zem. Až za chvíli o sobě dá vědět skupina asi dvaceti řidičů stojících na parkovišti u hotelu Mariott. Zatím ale mají co dělat spíše sami se sebou.

Je mezi nimi i David Bednář, hlavní tvář Sdružení českých taxikářů, které proti Uberu brojí. Problémy mu dělá zaplatit za parkování. Dohlížející policisté ho nekompromisně posílají zpět k automatu. „Tak dělejte už, mám zaplaceno,“ ozve se z jiného čekajícího vozu.

Dvacítka automobilů po asi patnácti minutách skutečně odjede. Nepůsobí příliš děsivě. Netrvá ale ani půl hodiny a zpět se vrátí s posilami. Podle Bednáře se do akce zapojilo až 1200 taxikářů. Doprava na Schengenské ulici vedoucí podél hotelu kolabuje. 

360p
Protest taxikářů u pražského letiště

Vedení Prahy doporučovalo využít pro pondělní cesty na a z letiště raději hromadnou dopravu. Realita končícího dopoledne mu dala za pravdu. Auta se sunou krokem, policie dává zoufalým řidičům v koloně rady, jak složitou situaci zvládnout.

Jak den otevřených dveří

U jednotlivých terminálů se zatím činí asistenti, které pražské letiště pro mimořádnou situaci najalo. „Tady autobusy teď vůbec nejezdí. Je zřízené speciální stanoviště u Terminálu 2,” vysvětluje mladá dívka cestujícím, kam se mají vydat. Během pár minut to řekne několikrát v češtině i angličtině.

Praha s protestem počítala a dokázala se na něj připravit. Dopravní podnik přesunul všechny zastávky na jedno místo. U něj se sice tvoří zdánlivě nekonečná fronta, postupuje ale rychle. Lidé jsou navíc trpěliví.

Dočkají se nevšedního zážitku. Autobusy je vozí před starou Ruzyni. „Je to jak den otevřených dveří,” baví se postarší pár, který se právě vrátil z dovolené.

Cesta na stanici metra Nádraží Veleslavín trvá standardních patnáct minut. Probíhá tak hladce, že protest taxikářů nechává cestující chladnými. V plně obsazeném autobuse samozřejmě dojde řeč i na něj, ale jen okrajově. Jinak se řeší zážitky z cest nebo třeba probíhající předvolební kampaň. To když lidi upoutají reklamy stran rozmístěné u silnic.

Kudy na letiště

V opačném směru je situace horší. Na konci Evropské třídy stojí několik autobusů ve frontě. Jestli je někde na cestujících vidět nervozita a nejistota, je to právě tady. „Už tu čekáme asi dvacet minut. Nevíme, co se děje. Mluvila jsem s řidičem, snad to brzy pojede,” komentují dvě dívky sedící uvnitř jedné soupravy linky 119.

Na rozdíl od jiných to nevzdaly a nevydaly se k letišti pěšky. Mnozí ale stejnou trpělivost neměli. „Jak daleko to je? A kudy?” zjišťují lámanou angličtinou čtyři zmatení francouzští turisté, načež se vydají na asi čtvrthodinový pochod. Autobus je zanedlouho dojede. Za zpoždění mohlo auto, které zablokovalo kruhový objezd a musela pro něj přijet odtahová služba. Označení „taxi“ na sobě ale nemá.

Autobus nedovezl lidi až k terminálu. Vysadil je zhruba pět minut od něj na zastávce U Hangáru, kde vznikla improvizovaná konečná. Po příchodu k odletové hale už však po protestu nebyla ani památka. Zkrátila se také vedle stojící fronta na odvoz. Zatímco kolem poledne se v ní čekalo lehce přes deset minut, nyní zhruba polovinu.

Budou další akce

Taxikáři se ale nevzdali úplně. Na nedaleké benzinové stanici rokují, jak budou v protestu pokračovat. Ještě před chvílí se Ruzyní nesly informace, že chtějí kroužit asi do šesté hodiny. Padne ovšem jiné rozhodnutí. „Přesuneme se před magistrát!“ 

Primátorka Krnáčová na to rychle zareaguje na Twitteru. „Teď jedou do centra, přitom slíbili, že to neudělají,“ píše v obavách, že Praha nápor tisícovky taxikářů neustojí a v odpolední špičce zkolabuje.

Jenže ani to se nestane. Když taxikáři dorazí před sídlo magistrátu na Mariánském náměstí, je jich zlomek. I tak zablokují ulice obepínající budovu Nové radnice. Troubí jako o život, ale větší vliv na dění nemají. Snad jen kolemjdoucí turisté je berou jako zpestření a kolonu pestrobarevných vozů si s úsměvem fotí.

Bednář je s výsledkem přesto spokojený. Těší ho množství zapojených řidičů a jako pozitivum prezentuje i to, že akce příliš nezkomplikovala život Pražanům. S problémem Uberu, kvůli kterému celý humbuk vznikl, ale nehnul.

„Budou další akce. Budeme protestovat do té doby, než Uber zmizí. Nebo než pro něj budou aspoň platit stejná pravidla jako pro nás,“ říká krátce předtím než protestní jízda ve tři hodiny odpoledne skončí. Praha se vrátila zpět ke všednímu životu, pochyby o smyslu pondělní blokády ale přetrvávají.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744