REPORTÁŽ: Podivná blokáda kvůli Uberu. Praha si s protestujícími taxikáři poradila | info.cz

Články odjinud

REPORTÁŽ: Podivná blokáda kvůli Uberu. Praha si s protestujícími taxikáři poradila

Praha má za sebou den, kterého se její obyvatelé obávali. Protest taxikářů proti řidičům aplikace Uber hrozil ochromením Letiště Václava Havla. Pražanů i turistů se však dotkl jen minimálně. Jak vypadalo trochu netradiční první říjnové pondělí v hlavním městě?

Je krátce před desátou hodinou a pražská primátorka Adriana Krnáčová přijíždí na Letiště Václava Havla. Na Ruzyni chce vyjednat příměří s revoltujícími taxikáři, a odvrátit tak protest, od něhož nikdo příliš neví, co čekat.

Na nedaleké Evropské třídě, hlavní cestě vedoucí na letiště, se mezitím demonstranti shromažďují ve svých vozech. Čekají na povel. Když jednání kolem půl jedenácté selžou, dají se do pohybu.

Popojížděním kupředu

Letiště ale zatím stále působí ospale. Jako by se tu nic mimořádného nedělo. Slunce se pomalu prodírá mraky, ale po taxikářích jako by se slehla zem. Až za chvíli o sobě dá vědět skupina asi dvaceti řidičů stojících na parkovišti u hotelu Mariott. Zatím ale mají co dělat spíše sami se sebou.

Je mezi nimi i David Bednář, hlavní tvář Sdružení českých taxikářů, které proti Uberu brojí. Problémy mu dělá zaplatit za parkování. Dohlížející policisté ho nekompromisně posílají zpět k automatu. „Tak dělejte už, mám zaplaceno,“ ozve se z jiného čekajícího vozu.

Dvacítka automobilů po asi patnácti minutách skutečně odjede. Nepůsobí příliš děsivě. Netrvá ale ani půl hodiny a zpět se vrátí s posilami. Podle Bednáře se do akce zapojilo až 1200 taxikářů. Doprava na Schengenské ulici vedoucí podél hotelu kolabuje. 

Protest taxikářů u pražského letiště autor: Adam Kotrbatý/INFO.CZ

Vedení Prahy doporučovalo využít pro pondělní cesty na a z letiště raději hromadnou dopravu. Realita končícího dopoledne mu dala za pravdu. Auta se sunou krokem, policie dává zoufalým řidičům v koloně rady, jak složitou situaci zvládnout.

Jak den otevřených dveří

U jednotlivých terminálů se zatím činí asistenti, které pražské letiště pro mimořádnou situaci najalo. „Tady autobusy teď vůbec nejezdí. Je zřízené speciální stanoviště u Terminálu 2,” vysvětluje mladá dívka cestujícím, kam se mají vydat. Během pár minut to řekne několikrát v češtině i angličtině.

Praha s protestem počítala a dokázala se na něj připravit. Dopravní podnik přesunul všechny zastávky na jedno místo. U něj se sice tvoří zdánlivě nekonečná fronta, postupuje ale rychle. Lidé jsou navíc trpěliví.

Dočkají se nevšedního zážitku. Autobusy je vozí před starou Ruzyni. „Je to jak den otevřených dveří,” baví se postarší pár, který se právě vrátil z dovolené.

Cesta na stanici metra Nádraží Veleslavín trvá standardních patnáct minut. Probíhá tak hladce, že protest taxikářů nechává cestující chladnými. V plně obsazeném autobuse samozřejmě dojde řeč i na něj, ale jen okrajově. Jinak se řeší zážitky z cest nebo třeba probíhající předvolební kampaň. To když lidi upoutají reklamy stran rozmístěné u silnic.

Kudy na letiště

V opačném směru je situace horší. Na konci Evropské třídy stojí několik autobusů ve frontě. Jestli je někde na cestujících vidět nervozita a nejistota, je to právě tady. „Už tu čekáme asi dvacet minut. Nevíme, co se děje. Mluvila jsem s řidičem, snad to brzy pojede,” komentují dvě dívky sedící uvnitř jedné soupravy linky 119.

Na rozdíl od jiných to nevzdaly a nevydaly se k letišti pěšky. Mnozí ale stejnou trpělivost neměli. „Jak daleko to je? A kudy?” zjišťují lámanou angličtinou čtyři zmatení francouzští turisté, načež se vydají na asi čtvrthodinový pochod. Autobus je zanedlouho dojede. Za zpoždění mohlo auto, které zablokovalo kruhový objezd a musela pro něj přijet odtahová služba. Označení „taxi“ na sobě ale nemá.

Autobus nedovezl lidi až k terminálu. Vysadil je zhruba pět minut od něj na zastávce U Hangáru, kde vznikla improvizovaná konečná. Po příchodu k odletové hale už však po protestu nebyla ani památka. Zkrátila se také vedle stojící fronta na odvoz. Zatímco kolem poledne se v ní čekalo lehce přes deset minut, nyní zhruba polovinu.

Budou další akce

Taxikáři se ale nevzdali úplně. Na nedaleké benzinové stanici rokují, jak budou v protestu pokračovat. Ještě před chvílí se Ruzyní nesly informace, že chtějí kroužit asi do šesté hodiny. Padne ovšem jiné rozhodnutí. „Přesuneme se před magistrát!“ 

Primátorka Krnáčová na to rychle zareaguje na Twitteru. „Teď jedou do centra, přitom slíbili, že to neudělají,“ píše v obavách, že Praha nápor tisícovky taxikářů neustojí a v odpolední špičce zkolabuje.

Jenže ani to se nestane. Když taxikáři dorazí před sídlo magistrátu na Mariánském náměstí, je jich zlomek. I tak zablokují ulice obepínající budovu Nové radnice. Troubí jako o život, ale větší vliv na dění nemají. Snad jen kolemjdoucí turisté je berou jako zpestření a kolonu pestrobarevných vozů si s úsměvem fotí.

Bednář je s výsledkem přesto spokojený. Těší ho množství zapojených řidičů a jako pozitivum prezentuje i to, že akce příliš nezkomplikovala život Pražanům. S problémem Uberu, kvůli kterému celý humbuk vznikl, ale nehnul.

„Budou další akce. Budeme protestovat do té doby, než Uber zmizí. Nebo než pro něj budou aspoň platit stejná pravidla jako pro nás,“ říká krátce předtím než protestní jízda ve tři hodiny odpoledne skončí. Praha se vrátila zpět ke všednímu životu, pochyby o smyslu pondělní blokády ale přetrvávají.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud