Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rušení spojů i delší intervaly. Víme, jak se o prázdninách změní provoz MHD v Praze

Rušení spojů i delší intervaly. Víme, jak se o prázdninách změní provoz MHD v Praze

V pražské MHD se o prázdninách změní jízdní řád a trasy některých spojů. Některé spoje budou zrušeny, naopak bude zavedena nová trolejbusová linka. Intervaly se prodlouží zejména v pracovní špičce, kdy v létě proti zbytku roku nejvíce klesá počet cestujících. Beze změny pojedou vlaky. Provoz ovlivní také rekonstrukce tramvajové trati na Vinohradské ulici. Prázdninový provoz začne od 30. června a skončí 31. srpna.

Jeden z největších zásahů do MHD bude oprava kolejí ve Vinohradské ulici, kde budou dělníci od 30. června do 25. srpna pracovat v úseku ulice Jičínská a Jana Želivského. Provoz bude omezen rovněž v Bělehradské a Škrétově ulici. Od 3. července pak bude v Legerově ulici uzavřen pravý jízdní pruh přilehlý k tramvajovým kolejím. Na křižovatce Bělehradské a Anglické ulice bude od 5. do 15. července uzavřen přejezd tramvajové trati. Trasy pak změní tramvajové linky, které po Vinohradské ulici jezdí.

Na všech linkách metra budou prodlouženy intervaly o jednu až dvě minuty. Na lince C bude od 5. do 8. července uzavřen úsek mezi stanicemi Kačerov a Pražského povstání. Bude zavedena náhradní autobusová doprava X-C a posíleny autobusové linky 135 a 196. Ve stejném termínu budou vlaky na trase A pouze projíždět stanicí Dejvická. O víkendu 21. až 22. července pak bude na lince A uzavřena stanice Muzeum v obou směrech.

O prázdninách nebudou v provozu tramvajové linky 4, 13 a 21. Na páteřních linkách 9, 16, 17 a 22 bude ve špičkách pracovních dnů prodloužen interval ze čtyř na pět minut, kolem poledne pak z pěti na šest minut. U ostatních linek dojde k úpravě intervalů ve špičkách pracovních dnů z osmi na deset minut a kolem poledne z deseti na 12 minut.

Prázdninové jízdní řády budou platit na většině městských autobusových linek. U páteřních linek se v ranní špičce pracovních dnů prodlouží interval z šesti na 7,5 minuty, odpoledne ze 7,5 na deset minut. Na lince 236 bude posílen provoz v pracovní dny odpoledne mezi Bohnicemi a zoo. Na lince 168 v úseku Nové Butovice - Nemocnice Na Homolce bude prodloužen interval ve špičce z 15 na 30 minut. O prázdninách nebudou v provozu školní spoje ani autobusové linky 343, 451 a 465. Školní linka 305 bude trvale zrušena od 30. června. Školní linky vyjedou opět až 3. září.

Mezi trvalé změny patří změna trasy midibusové linky 108, která pojede ve směru ze Sídliště Na Dědině od Vozovny Střešovice po trase ze zastávky Dělostřelecká okolo Národní technické knihovny přes zastávku Nemocnice Bubeneč, Sibiřské náměstí a kolem radnice Prahy 6 na Dejvickou.

Linka 108 pojede v oblasti Prahy 6 ve směru od Sídliště Na Dědině na Vítězné náměstí a jeho okolí. V úseku Vozovna Střešovice - Bořislavka ji nahradí prodloužená linka 216. Spoje linky 137 budou končit v zastávce Jinonice a naopak linka autobusu 216 bude prodloužena o úsek Bořislavka - Vozovna Střešovice - Poliklinika Petřiny.

Nová linka 216 pojede od Polikliniky Petřiny na Bořislavku a Sídliště Baba. Mezi Palmovkou a Letňany vznikne nová trolejbusová linka 58, která bude jezdit denně v intervalu 60 minut.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744