Články odjinud

Šance pro filmaře. Na propagaci Prahy ve světě dá město 15 milionů

Šance pro filmaře. Na propagaci Prahy ve světě dá město 15 milionů

Praha rozdělí mezi filmaře 15 milionů korun z nadačního fondu Praha ve filmu, který je určený k propagaci metropole v zahraničí prostřednictvím filmové a televizní tvorby. Dnes o tom informoval pražský magistrát. Žádost o příspěvek na hraný, dokumentární a animovaný film, seriál nebo epizodu seriálu, kde se objeví Praha, mohou filmaři podávat do 15. února. Fond magistrát založil v roce 2016.

"Prostředky do fondu vložené se Praze vrátí v podobě peněz utracených v rámci natáčení a sekundárně s růstem cestovního ruchu. A jak ukázala první výzva a kvalitní zahraniční projekty, zájem o tuto pobídku zde je," uvedl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

Podporu mohou získat projekty, jejichž natáčení začalo v loňském roce nebo začne letos. Při posuzování snímků hraje roli to, aby bylo dílo vysílané v zahraničí. Praha musí ve filmu či seriálu představovat skutečně Prahu a ne jiné město. Jaké projekty město podpoří, by mělo být známé do května.

V minulé výzvě město podpořilo čtyři projekty 5,3 milionu korun. Ve výzvě vyhlášené v květnu loňského roku z 12 žádostí uspěl indický film Jab Harry met Sejal, kanadský The Death and Life of John F. Donovan v hlavní roli s Natalií Portmanovou, francouzská komedie Tout le monde debout a německý televizní film Ein Sommer in Prag.

Propagace metropole je podle vedení Prahy důvodem vzniku fondu, který v roce 2016 část zastupitelské opozice označila za plýtvání penězi. Dalším cílem má být podpora zaměstnanosti a lokálních dodavatelů filmového průmyslu v metropoli.

Asi nejslavnějším filmem, který se v Praze natáčel, byl v roce 1983 snímek Amadeus Miloše Formana, kde však česká metropole ztvárňuje Vídeň. Naopak část akčního snímku Mission: Impossible s Tomem Cruisem se v Praze odehrávala i natáčela. V české metropoli se filmovaly i další hollywoodské trháky, například Agent bez minulosti či Hellboy. Městská Pražská informační služba věnovala filmům natáčeným v Praze speciální web Film v Praze.

Speciál k prezidentským volbám čtěte ZDE

 

Články odjinud